Bazı GR(+) ve GR(-) bakteriler arasında elektrotransformasyon tekniği kullanılarak rekombinant bakteri üretimi olasılığının araştırılması
- Tez No: 50338
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
sahip ve diğer karakterlerle donatılmış plasmidlerin araştırılması uygun olacaktır. 6. ÖZET: Biz bu çalışmada, elektroporasyon ve elektrofüzyonun dayandığı temel ilkeleri araştırdık ve kullanılan düzeneklerin laboratuarımızda imal edilebileceği sonucuna vardık. Maliyeti çok düşük olan iki ayrı elektroporasyon aparatı imal ettik. Bu aparatlar, kare dalga ve giderek azalan dalga formlu pulslar üretmektedir. Bu çalışmada ayrıca, Ç.Ü. Balcalı hastanesi kanalizasyon suyundan izole edilen Streptococcus faecalis suşları arasında plasmid kodlu antibiyotik dirençliliği de araştırılmış ve GC007 olarak isimlendirilen S. faecalis susunda plasmid kodlu Gentamicin ve Ampicillin dirençlilikleri saptanmıştır. Bu sustan + s izole edilen plasmid DNA'sı, elektroporasyon metoduyla, lac Gentamicin E.coli fSG17 susuna aktarılmıştır. Her iki aparat kullanılarak yapılan elektroporasyon çalışmalarında, E.coli fSG17 susu ile, 4x10“ - 2.1x10”aralığında transformasyon frekansları elde edilmiştir. Transformasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan Gentamicin dirençli transformantların, % 80'nin lac“ ve % 20'nin de lac davranışları gösterdiği saptanmıştır. Kontrol olarak, sonuçların yüksek elektriksel deşarjın DNA molekülü üzerinde oluşturabileceği bir hasardan kaynaklanıyor olabileceği düşüncesiyle, alıcı hücreler ortama DNA konmadan da elektropore edilmiş, ancak bakterilerde her hangi bir fenotipik değişiklik kaydedilmemiştir. Transforme hücrelerle yapılan plasmid eliminasyonu testleri sonucu, bu bakterilerin Gentamicin lac”ve Gentamicin lac karakterlerinde bir değişiklik gözlenmemiştir. Bu durumda, plasmid DNA'nın, alıcı susun kromozomuna % SO'Hk bir frekansla entegre olduğu sonucuna varılmıştır. Plasmid DNA'nın elektroforetik analizinde, plasmid büyüklüğünün 29.7 kb olduğu saptanmıştır. Transformasyon frekanslarına bakılarak, deneysel şartlardan kaynaklanan küçük farklılıklar dışında, her iki elektroporasyon aparatının da aynı performansı gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
71 7. SUMMARY: In this study, we investigated the principles of electrofusion and electroporation and we concluded that such equipments could be made in this laboratory. Two simple low cost devices for electroporation have been designed and constructed. These devices generate square waves, and exponential decay waveforms. We also investigated that plasmid encoded antibiotic resistance among the Streptococcus faecalis strains which were isolated from Ç.Ü. Balcali Hospital sewage. Meanwhile, we determined a plasmid encoded Gentamicin and Ampicillin resistant strain which is named GC007. The plasmid DNA + s isolated from this strain was transferred into lac and Gentamicin E. coli fSG17 by using electroporation method. E.coli strain fSG17 was electroporated at the frequency range of 4x10“ - 2.1x10”by both apparatus. And also we noticed that, 80 % of the Gentamicin resistant colonies showed the character of lac“ and 20 % lac respectively. As the control, recipient strains were electroporated again without adding plasmid DNA to understand if any DNA damage which was caused by high voltage discharge. But, there was no phenotypic difference of these bacteria was detected. The plasmid elimination experiments which were carried out with transformed cells, suprisingly there were no change for the characters of Gentamicin lac ”and Gentamicin lac was observed. In that case, the plasmid DNA might be integrated into the lac gene of the recipient bacterial chromosome with 80 % integration frequency was concluded. The electrophoretic analysis of isolated plasmid DNA it was found that, the plasmid size is 29.7 kb. Both of these devices showed same performance with the minor differences of the transformation frequencies caused by experimental conditions.