Propolis ve özütlerinin kalite parametrelerinin belirlenmesi ve enkapsülasyonu
Determination of quality parameters of propolis and propolis extracts and encapsulation
  1. Tez No: 503375
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, propolis ekstraktlarının standardizasyonu amacı ile Türkiye'nin farklı illerinden elde edilen ham propolis örneklerinin ve ticari propolis örneklerinin kalite parametreleri belirlendi. Yeni, tüketilebilir, alkol içermeyen propolis örneği etanol propolis ekstraktının alginat ile kapsüllenmesi ile oluşturuldu. Örneklerin % kuru madde miktarı, % nem miktarı, % balsam miktarı, Briks değerleri, toplam polifenol, toplam flavonoid, kondanse tanen miktarları belirlendi ve fenolik kompozisyonları tespit edildi. Ham propolis örneklerinin % kuru madde miktarının % 88,42 ile % 98,86 aralığında, % nem miktarının % 1,14 ile % 11,58 aralığında, % balsam miktarının %23,5 ile % 71,1 arasında, Briks değerinin 20 ile 27,5 arasında, toplam polifenol miktarının 16,13- 178,37 mg GAE/mg, toplam flavonoid miktarının 1,24- 51,23 mg KE/g arasında, kondanse tanen miktarının 2,53- 8,47 mg KatE/g arasında değiştiği belirlendi. Ferulik asit, luteolin, p-kumarik asit, t-sinnamik asit ve kafeik asitin'in ham propolisler için majör bileşenler olduğu tespit edildi. Propolisin önemli bir bileşeni olan kafeik asit fenil esterin (CAPE) ise miktarının 0,27- 13,65 mg/g arasında değiştiği belirlendi. Analiz edilen ticari örneklerin içeriklerinin, onların hazırlanışlarında kullanılan çözücü, ham propolis ve ekstrakt hazırlama tekniklerindeki farklılıklardan ötürü birbirinden oldukça farklı olduğu tespit edildi. Elde edilen alginat-propolis kapsüllerin boyutunun 500-800 µm arasında değiştiği, enkapsülasyon etkinliğinin ise % 99,3 olduğu tespit edildi. +4 0C' de saklanan kapsüllerin 42 gün sonunda içeriğini % 96 oranında koruduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some quality parameters of raw propolis samples obtained from different regions of Turkey and commercial propolis extracts were investigated in order to standardize propolis extracts. New, consumable, alcohol free form of propolis was prepakırmızı by encapsulating propolis ethanol extract with alginate. The amount of percentage dry matter, moisture content and balsam of samples, their Briks values, total polyphenol, flavonoid and condensed tannin contents were determined. Polyphenolic composition of the samples were investigated by RP-HPLC-UV by comparing with 14 internal standards. It was determined that raw propolis samples contained 88.42% - 98.86% dry matter, 1.14% - 11.58% moisture content, 23.5% - 71.1% balsam and Brix value in the range of 20- 27.5. The amount of total polyphenol, total flavonoid and condensed tannin of samples were found to be in the range of 16.13- 178.37 mg GAE/g sample, 1.24- 51.23 mg QE/ g sample and 2.53- 8.47 mg CatE/g sample respectively. Ferulic acid, luteolin, p-coumaric acid, t-cinnamic acid and caffeic acid were identified as major polyphenolic compounds in raw propolis samples. The amount of caffeic acid phenyl ester (CAPE), an important constituent of raw propolis, was determined to be changed in the range of 0.27- 13.65 mg/g sample. Commercial propolis extracts analyzed in this study were found to be different in their composition since the solvent, raw propolis and extraction technique used in their preparation were different.The average size of alginate-propolis microcapsules were determined in the range of 500-800 µm by Scanning Electron Microscopy analysis. Encapsulation efficiency was calculated as 99.3%. Obtained capsules were incubated at +4 ºC to determine their shelf life and it was found that after 42 days of incubation capsules preserved 96% of their polyphenolic composition.