Future solid waste generation quantity determination and landfill site selection by using GIS and multi criteria decision analysis a case study of Sulaymaniyah city/Iraq
Gelecek katı atık üretim miktarının hesaplanması ve CBS ve çok ölçütlü karar verme analizi ile çöp depolama alanı yer seçimi Sülaymaniye / Irak örneği
- Tez No: 503377
- Danışmanlar: DOÇ. SERKAN KEMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Süleymaniye şehri Irak'ın kuzey kesiminde yer alır. yaklaşık 1889.5 km2'lik bir alanı kapsamaktadır ve 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 70.2882 kişidir. Uygun bir çöp depolama alanı seçme süreci, çeşitli faktörlere ve düzenlemelere bağlı olarak karmaşık bir çalışma olarak yansıtılıyor. Depolama tekniği, sürdürülebilir katı atık yönetiminde yer alan en kolay ve ucuz yönetim sistemlerindendir. Çalışmanın temel amacı, Süleymaniye şehrinde çevreye duyarlı, sosyal açıdan kabul edilebilir ve ekonomik olarak uygulanabilir bir çöp depolama alanını seçmektir. Süleymaniye şehri, hem çevresel hem de bilimsel standartlara uygun bir çöp toplama alanına sahip değildir. Bu çalışmada on altı kriter belirlenmiştir. Bu süreçte kullanılan kriterler şunlardır: şehir merkezleri, toprak tipi, yükseklik, arkeolojik alanlar, yollar, eğim, askeri üs, su kuyuları ve nehirler gibi su toplama alanları, köyler gibi yerleşim alanları, tarım arazisi kullanımı, ulaşım araçları yollar, elektrik hattı, rüzgar yönü, sanayi siteleri ve havaalanı. Yukarıdaki standartlar, çeşitli verileri yönetme ve analiz etme konusunda yüksek bir potansiyele sahip olan Coğrafi Bilgi Sistemi'nde (CBS) ortamında uygulanmıştır. Ayrıca, çok ölçütlü karar verme analızı(ÇÖKVA) metotları (AHP) analitik hiyerarşi prosesi yöntemi, çift-bazlı karşılaştırma matrisi kullanılmıştır (ölçütlerin ağırlıklarını türetmek için kullanılmıştır). Bundan sonra, aday depolama alanları için uygunluk indeksi haritasını elde etmek için ağırlıklı doğrusal kombinasyon (ADK) yöntemi kullanıldı. Bu alanların tamamının bu çalışmada benimsenen bilimsel ve çevresel kriterleri yerine getirdiği Süleymaniye kenti için depolama sahası için iki uygun aday alan seçilmiştir. Seçilen alanların alanları, 2020'den 2032 yılına kadar katı atıkları depolamaya yeterlidir
Özet (Çeviri)
The City of Sulaymaniyah is situated in the north of Iraq. It covers a jurisdiction of around 1889.5-km2 and inhabitants population of 702882 people according to census taken in 2016. The process of landfill site selection is reflected as a complex work linked to various factors and regulations. Landfill technique is among the easiest and inexpensive management systems which are incorporated in sustainable solid waste management. The objective of the study was to select landfill site for the city that is environmentally sound, socially acceptable and economically feasible in Sulaymaniyah city. The city of Sulaymaniyah is located in a place there is no landfill site which meets both environmental and scientific standards. Thus, in this study sixteen criteria were designated. The criteria used in the process are: urban center, type of soil, elevation, archaeological sites, roads, slope, military area, water wells, rivers, villages, agricultural land use, roads, electrical power line, industrial sites, wind direction and airport. The above standards were applied in the Geographical Information System (GIS) that shows a high potential to manage and analyse various data. Moreover, the Multicriteria Decision Analysis methods AHP (analytical hierarchy process) method was used to derive the weightings of criteria through using a matrix of pair-wise comparison. After that the weighted linear combination (WLC) method was used to obtain the suitability index map for candidate landfill sites. Two suitable candidate sites for landfill were selected for Sulaymaniyah city, where all these sites satisfied the scientific and environmental criteria which were adopted in this study. The areas of the selected sites were adequate to accommodate solid waste from 2020 until 2032