İnfertil hastaların semen, hormonal ve genetik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of semen, hormonal and genetic parameters of infertile patients
- Tez No: 503456
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ, PROF. DR. SEFA RESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Genetics, Histology and Embryology, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada tedavi görmek amaçlı K.S.Ü. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Androloji Anabilim Dalına başvuru yapan 2950 infertil çiftin semen, hormonal ve genetik parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bilgisayar ortamanına aktarılan veriler SPSS (17.0) paket proğramı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Değerlendirmeye alınan erkek hastaların yaş ortalaması 31,79 ± 6,57 yıl ve ortalama infertilite süreleri 4,76 ± 4,30 yıl olarak bulunmuştur. Bireylerin %2,4'ü erektil disfonksiyon rahatsızlığına sahipken, %7,6'sında sistemik bir hastalıkla karşılaşılmıştır. Sigara kullanımı %87,3 ile yüksek oranda çıkmıştır. Meslek grupları incelendiğinde %43,2 ile fabrikada çalışan işçiler en çok başvuru yapan grup olmuştur. Genetik analiz yapılan hastalarda klinefelter sendromu %11,7'lik oranla en çok rastlanan olgudur.
Özet (Çeviri)
The evaluation of semen, hormonal and genetic parameters of 2950 infertile couples who applied for treatment to K.S.U Health Execution and Research Hospital Department of Andrology has been aimed in this study. Transferred to the computer, the data were analysed statistically by using SPSS (17.0) packaged software. Age average of male patients was 31,79 ± 6,57 years and average infertility span was 4,76 ± 4,30 years. While %2,4 of the individuals had erectile dysfunction disorder, %7,6 of them owned systematic disease. Smoking rate was rather high with %87,3. When profession groups were analysed, employees working in factories applied the most with %43,2. Klinefelter's syndrome is the most emergent phenomenon at %11,7 rate in genetic analysis executed patients.