Ankara'da sosyal hizmet kuruluşlarında çalışan üniversite mezunu evli personelin evlilik doyumu
Marital satisfaction of personal who married and graduted from university who work in social services institutions which are dealing with general directory of social and child protection instutions in Ankara
  1. Tez No: 73521
  2. Yazar: HATİCE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu araştırma H.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Anabilim Dah'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın amacı bireysel özelliklerin, bireysel sorunların evliliğe ilişkin durumların ve evlilik yaşamı ve ilişkileri ile ilgili sorunların evlilik doyum düzeyine etkisini ölçmektir. Bu amaçla Ankara'da SHÇEK'e bağlı sosyal hizmet kuruluşlarında çalışan üniversite mezunu (açık öğretim hariç) evli 149 personel tamsayım tekniğiyle belirlenmiştir. Araştırma personelinin evlilik doyum düzeylerini saptamak için Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ) kullanılmıştır. Buna ek olarak, personelin bireysel ve evlilik durumlarına ve sorunlarına ilişkin bir soru kağıdı hazırlanmıştır. Toplanan bilgilerinin çözümünde amaç doğrultusunda, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu (r), T- Testi (t) ve Varyans Analizi (F) kullanılmıştır. Amaçlar denenceler ile ifade edilmiştir. Personelin bireysel özelliklerinin yaş, cinsiyet, meslek vb. (fiziki görünüm hariç) evlilik doyum düzeylerini etkilemediği görülmüştür. Personelin evliliklerine ait durumlarının da evlilik süresi, evlenme biçimi, ilk evlenme yaşı vb. evlilik doyum düzeylerini etkilemediği görülmüştür. Aynı şekilde personelin bireysel sorunlarının, yani sağlık durumlarından memnun olmama, alkol kullanımı, özürlülük durumu vb. evlilik doyumunu etkilemediği görülmüştür.m Bütün bunların yanında personelin evlilik yaşamı ve ilişkileri ile ilgili sorunlarının olması, ki bunlar; eş ile duygu ve düşüncenin paylaşımı, ev içinde ve ev dışında sorumlulukların paylaşımı, eşten yeterli saygı ve sevgi görme, eş ile sosyal etkinliklere katılma, eş ile gelirin harcanması konusunda anlaşma, cinsel konularda anlaşma, birbirine yeterince güvenme, otorite paylaşımı konusunda anlaşma, rol çatışmasının olmaması, evliliğe yakın akraba ve arkadaş müdahalesinin olmaması, eşi tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmama, sosyoekonomik düzey farkının olmaması (ulus, kültür, mezhep farkları hariç) nın evlilik doyumunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research is prepared as a master thesis a Social Science Institute of Hacettepe University The purpose of this study is to analyse the influences of marital satisfaction for individual properties, individual problems, marital situations and deal with marital life and relations problems. For this purpose, in the study 149 persons who married and graduated from university and work in Social Work Instutions which are dealing with SHÇEK. In the research, Marital Satisfaction Scale (M.S.S.) has been used for persons marital satisfaction research. In addition, to have prepared question papers for individual and marital situations and problems. All the values have been analysed by Pearson Moments Multiple Correlations (r), T tests (t) and variations analysing was used. Purposes expressed with hypothesis. Person individual characteristics such as marrige duration, marriage type, and marriage (etc.) hadn't impacted on marital satisfaction level. In the same way, personal problems; health situation, taking alcohol, handicaped situation hadn't impacted on marrital satisfaction level. In conclusion persons marital life and have a problem about relations or not, sharing feeling and, sharing home responsibilities inside or outside, to see a respect from spouse participating social event with partners, agreement about income expenses, aggreement about sexualty and adequate confidence between partners,sharing authority, not to be role confliction, not to be invention from close relatives and friends, not using severity verbal and physical to the partner, not to be differnces social economic level (exterior nation, culture, religious differences) had effected on a positive way marital satisfaction.