Evli bireylerin sahip olduğu değerler, bağlanma ve görünüş kaygısı arasındaki yordayıcı ilişkiler
The precursor relationship between married individuals' values, attachment and appearance anxiety
  1. Tez No: 690742
  2. Yazar: KADRİYE NUR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin değerler, bağlanma ve görünüş kaygısı arasındaki yordayıcı ilişkisinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Araştırmada değerler, bağlanma ve görünüş kaygısı değişkenleri arasındaki ilişkinin sınanması amacıyla yapısal eşitlik modellemesi analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi AMOS 19 Programı ile yapılmıştır. Yapılan araştırmada gerekli verilerin toplanması için ''Kişisel Bilgi Formu'', evli bireylerin sahip olduğu değerleri belirlemek için ''Değerler Ölçeği'', bağlanma stillerini belirlemek için ''Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-I'' ve görünüş kaygısını belirlemek için ''Sosyal Görünüş Kaygısı'' ölçekleri kullanılmıştır. Toplanan verilerin yüzde ve frekans hesapları SPSS 18 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen analiz sonuçlarına göre, değerler ile görünüş kaygıları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Yani, bireylerin değerlerinin artmasıyla, görünüş kaygılarının azalacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber, evli bireylerin bağlanma stilleri ile görünüş kaygıları arasında pozitif yönlü doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak bireylerin bağlanma stillerinin, görünüş kaygılarını pozitif yönde etkileyeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the precursor relationship among married individuals' values, attachment, and appearance anxiety. In the research, structural equation modeling analysis has been carried out in order to test the relationship among values, attachment and social appearance anxiety variables. Structural equation modeling analysis has been carried out with AMOS 19 Program. In the research, the 'Personal Information Form' to collect the necessary data, the '' Values Scale '' to determine the values of married individuals, '' Experiences in Close Relationships Inventory-I '' to determine the attachment styles of married individuals, and“Social Appearance Anxiety”scales to determine appearance anxiety were used. Percentage and frequency calculations of the collected data have been created with the SPSS 18 package program. According to the analysis results obtained from the study, it has been seen that there is a meaningful negative relationship when the precursor relationships between values and appearance anxiety are examined. In other words, it has been concluded that as the values of individuals increase, their appearance concerns will decrease. Additionally, when the precursor relationships between attachment styles of married individuals and appearance anxiety are examined, it has been determined that there is a positive linear relationship. Accordingly, it has been determined that individuals' attachment styles will positively affect their appearance anxiety.