Farklı alttabanlar üzerine CdSe yarı iletken ince filmlerin elde edilmesi
The obtaning of the CdSe semiconductor thin films on different substrates
  1. Tez No: 503569
  2. Yazar: FETHİYE SEPTEKİN GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kadmiyum Selenür (CdSe) nanotel ince filmleri 70 °C'de Kimyasal Depolama Yöntemi kullanılarak cam ve FTO alttabanlar üzerine depolanmıştır. CdSe/Cam ve CdSe/FTO nanotel filmleri hava atmosferinde 100 °C, 200 °C, 300 °C, 400 °C ve 500 °C'de 1 saat tavlandılar. Farklı sıcaklıklarda hava atmosferinde tavlanan ve tavlanmayan CdSe nanotel filmlerin optiksel, yapısal ve elektriksel özellikleri sırasıyla X‐ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Xışını enerji dağınımı (EDX), 4'lü prop ve Hall ölçüm metodu kullanılarak incelendiler. Optiksel yöntem filmlerin enerji aralığını (Eg) tanımlamada kullanıldı. Tavlama sıcaklığının artması ile filmlerin band aralığının azaldığı bulundu. Farklı alttabanlarda üretilen CdSe ince film nanoteller tavlama sıcaklığının artmasıyla mısır‐benzeri nanotellere dönüştüler. Farklı alttabanlarda büyütülen CdSe nanotel ince filmlerinin morfolojik özellikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadmium selenide nanowires thin films were deposited on the glass and FTO substrates by using Chemical Bath Deposition Method at 70 °C. The CdSe/glass and CdSe/FTO nanowire films were annealed at 100 °C, 200 °C, 300 °C, 400 °C and 500 °C for 1 hour in an air atmosphere. The optical, structural and electrical properties of the CdSe nanowire films as‐deposited and annealed at different temperature in air atmosphere were investigated using Scanning electron microscope (SEM), X‐ray diffraction (XRD), Hall effect, Four probe and UV‐vis spectrophotometer, respectively. Optical method was used to determine the optical band gap Eg of the films. It was found that the band gap of the films decreased with the increase of the annealing temperature. CdSe nanowire thin films produced in different substrates are converted to corn‐like nanowires by increasing the annealing temperature. The morphological properties of CdSe nanowire thin films grown in different substrates are given comparatively.