Sınıf öğretmenlerinin algılarına göre istenmeyen öğrenci davranışları; kaynakları, sonuçları ve çözüm önerileri
Unwanted student behaviors according to their primary school teachers; results and results strategies
- Tez No: 503851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin algılarına göre eğitim öğretim ortamlarında karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarını, bunların kaynaklarını ve sonuçlarını ortaya çıkarmak ve sınıf öğretmenlerinin istenmeyen öğrenci davranışları karşısında başvurdukları baş etme stratejilerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ili merkez Şehitkâmil ilçesine bağlı Gaziantep'te bir ilkokulda görev yapmakta olan 19 bayan, 11 erkek olmak üzere toplam 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenler sınıfta en fazla; sınıf kurallarına uymama, etkinliklerde diğerlerini rahatsız etme, izinsiz ve söz almadan konuşma, öğretmene saygısızlık, diğerlerine fiziksel ve sözel şiddet uygulama, derse yeterli ilgi göstermeme ve dersi önemsememe, diğer öğrencileri rahatsız etme ve dikkat dağınıklığı davranışlarıyla karşılaşmaktadır. Bu davranışlarla baş etmek için ise en fazla; rehberlik servisinden destek alma, öğrencilerle yakından ilgi, genel sözlü uyarı, uyarı, velilerle görüşme, ödül, ceza, göz teması kurma, fiziksel müdahale yani öğrencinin yerini değiştirme yöntemlerini kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is about result strategies the undesirable behaviors to primary school teacher, sources and result of consequences of primary school teachers 'perceptions of unfavorable student behaviors they encounter in teaching and learning environments. The sample of the research consists of a total of 30 class teachers, 19 female and 11 male, working in the Primary School affiliated to the Şehitkâmil district in the provincial borders of Gaziantep. In the research methods were collected through interview method, semi-structured interview technique. According to the findings obtained in the research, disregarding classroom rules, disturbing others in activities, unauthorized and uninvited conversation, disrespect for the teacher, physical and verbal violence by others, disturbing attention students and distracting behavior. In order to handle with these behaviors, firstly; It was determined that they used the methods of getting support from the guidance service, close attention general verbal warning, warning, interviewing with the parents, reward, punishment, visual theme setting, physical intervention.