Çocuklarda d vitamini ve fetuin–a'nın büyüme geriliği ve boy kısalığı üzerine etkisi
The effect of vitamin d and fetuin-a on growth retardation and short stature in children
- Tez No: 503934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
D vitamini eksikliği değişen yaşam tarzı nedeniyle Dünya ve Türkiye'de sık görülmektedir. Obezite, metabolik sendrom, diyabet gibi otoimmün hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi önemli hastalıklarla ilişkisinin görülmesi D vitamini eksikliğinin engellenmesini daha önemli hale getirmiştir. Fetuin-A karaciğerde üretilen bir glikoproteindir, kemik mineralizasyonu, insülin direnci, obezite, düz kaslarda kalsifikasyonun inhibisyonu üzerine etkilidir. Çalışmada D Vitamini ve fetuin-A'nın benzer mekanizmalar üzerinden etki gösterdiği düşünülerek, büyüme geriliği olanlarda iki maddenin ilişkisinin araştırılması hedeflendi. Çalışma 50 büyüme geriliği olan 50 sağlam çocukla yapıldı. Çocuklar yaşlarına göre oyun ve okul çağı olarak ayrıldı. Her çocuk boy ve kilosu ölçülerek persantil eğrilerine göre sınıflandırıldı. HPLC yöntemi ile D vitamini ve ELISA yöntemi ile fetuin-A değerleri çalışıldı. D vitamini eksikliği %18, yetersizliği %49 saptandı. Büyüme geriliği olanlarda ise D vitamini yeterliliği %20'ydi. Kısa boylu hastalar ve zayıf hastalarda D vitamini seviyeleri kontrol gruba göre daha düşük bulundu (sırasıyla p=0,011 p=0,036). D vitamini değeri bir birim arttıkça büyüme geriliği riskinin 1,071 kat azaldığı bulundu (p=0,21). Büyüme geriliği olanlarda fetuin-A düzeyi daha yüksekti (p=0,035).
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is common in the World and Turkey due to changing lifestyles. The association with autoimmune diseases such as obesity, metabolic syndrome, diabetes, cardiovascular diseases and important diseases such as cancer has made it important to prevent vitamin D deficiency. Fetuin-A is a glycoprotein produced in the liver and it is effective in the inhibition of bone mineralization, insulin resistance, obesity and calcification in smooth muscle. In the study conducted, it was aimed to investigate the relationship between the two substances in growth retardation, considering that Vitamin D and fetuin-A are acting through similar mechanisms. The study was conducted with 50 healthy children with growth retardation. Children were divided according to their age preschool and middle chilhood age. Each child was classified according to their percentile curves by measuring height and weight. Vitamin D levels were studied by HPLC method and fetuin-A levels were studied by ELISA method. Vitamin D deficiency was detected as 18%, while inadequacy was found as 49%. Vitamin D adequacy was 20% in those with growth retardation. In short patients and underweight patients, vitamin D levels were found to be lower than control group (respectively p=0,011 p=0,036). As vitamin D value increased one unit, it was found that the risk of growth retardation decreased by 1,071 times (p=0,21). Fetuin-A levels were higher in those with growth retardation (p=0,035).