Kent içi toplu taşımacılığın bir şekli olan metro hattında hizmet kalitesinin ölçümü
Measuring the quality of service in metro lines which is type of public transportation for urban life
- Tez No: 504044
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Metro sistemleri günümüzde emniyetli, konforlu, taşıma kapasitesi yüksek, ekonomik ve hızlı ulaşım imkânı sağlayan toplu taşıma araçları içerisinde en fazla kabul gören ve kent içi ulaşımda önemli bir yere sahip olan sistemlerdir. Yaşanan trafik sorununu azaltma potansiyeli bulunan metronun verdiği hizmetin kaliteli olması, kent içi toplu taşımacılığı için önemli bir olgudur. Günümüz küreselleşen dünyasında tüm sektörlerdeki örgütler“toplumun beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak, onlara hizmet etmek”şeklinde ifade edilebilecek mesajlarla halkın ve müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Hizmet kalitesi anlayışının, yukarıda saydığımız nedenlerle kent içi ulaşımda önemli bir yere sahip metro sistemlerine uyarlanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada müşterilerin İzmir Metroda bulunmasını istedikleri ve ihtiyaç duydukları niteliklerin belirlenmesi, bekledikleri ve algıladıkları hizmet kalitesi ölçümü ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metro systems are the most widely accepted public transportation vehicles in the world today, which are safe, comfortable, have high carrying capacity, are economical and have a great place in urban transportation. The quality of the service provided by the metro, which has the potential to reduce the traffic problem, is an important factor for urban public transport. In today's globalizing world, organizations in all sectors face the public and customers with messages that can be expressed as“meeting and serving the expectations and needs of the society”. It has become inevitable to adapt the understanding of service quality to metro systems that have an important place in urban transportation for reasons we consider above In this study, the quality of the services that the customers want to find in İzmir Metro and the qualities they need, are waiting for and are perceived are discussed.