KOBİ'lerin bağımsız denetim yaptırmasında KOSGEB desteğinin etkisi : İstanbul ili hakkında araştırma
The effect of KOSGEB support in independent auditing for SMEs: Research on Istanbul province
- Tez No: 504176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TERAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki toplam işletmeler arasındaki sayısal üstünlüğü başta olmak üzere, üretim, istihdam, yatırım, dış ticaret, toplam krediler ve vergiler içindeki payları göz önünde bulundurulduğunda ülke ekonomilerinin bel kemiği durumda olan KOBİ'lerin, Bağımsız denetim faaliyetinden ne derece yararlandığını araştırılmasıdır. Tüm dünyada üzerinde fikir birliğine varılamamış olan ve KOBİ olarak anılan“Küçük ve Orta büyüklükteki İşletmeler”in, rekabet güçlerinin uluslararası düzeyde artırılması ve ülkemizin ekonomik büyümesinde KOBİ'lerin katkısının yükseltilmesi için ülkemizde kurulan KOSGEB'in KOBİ'lere sunmuş olduğu 15 destek programının bir tanesi olan genel destekler programının bağımsız denetim desteğinin, KOBİ'ler tarafından ne derece faydalandığını tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the benefit from the independent audit activity with the numerical superiority among the total enterprises in developed and developing countries; the extent to which SMEs that are in the backbone of the country's economy, by considering their share in production, employment, investment, foreign trade, total lending and taxation. It is aimed to determine the extent to which independent audit support program in KOSGEB, which was established in Turkey in order to increase the competitiveness of the Small and Medium-sized Enterprises, which has not reached consensus on all over the world and which is referred to as SMEs in the international level and to increase the contribution of SMEs to our country's economic growth, is benefited by them. Independent audit is thought to be crucial for entities to sustain their existence with sustainable growth.