E-ticaretin tüketici davranışlarına etkileri: Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları üzerinde bir araştırma
Impacts of e-commerce on consumer behaviors: A research coveing social media users of Turkey
  1. Tez No: 504417
  2. Yazar: GAFAR KARIMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GULMIRA NAMATOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sosyal medyanın gelişmesi ve yaygın kullanılmağa başlanması, e-ticaret kavramının daha da kuvvetlenmesine yol açmıştır. İnsanların kendilerini ifade edebildiği ve arkadaşları ile bağlantı kura bildiği sanal ortam olan sosyal medya, eticaretin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu tezin yazılmasında genel amaç e-ticaretin tüketicilere sağladığı faydaları açıklamak ve geleneksel ticaretle olan farkını ortaya koymaktır. İnsanlar sosyal medyada gezinirken gördüğü reklamlara, e-broşürlere ve benzeri özelliklere olan ilgilerinin öğrenilmesinde tezin amaçları arasında yer almaktadır. Çalışmanın teorik kısmı 3 bölümden oluşmaktadır. İlk olarak e-ticaretin gelişimi, tüketiciler açısından avantajları ve dezavantajları vb. kavramlara değinilmiştir. 2-ci bölümde Tüketici davranışları, bu davranışları etkileyen faktörlere değinilmiş ve 3-cü bölümde sosyal medya ele alınmıştır. Son olarak Türkiye'de sosyal medya kullanıcıları arasında araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmada güvenirlilik testleri yapılmış ve alınan veriler doğrultusunda analizler yapılmıştır. Yapılan testlerden güvenin ve bağımlılığın insanların internetten ürün satın almasını pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the development of social media and the widespread use of e-commerce have led to the strengthening of the concept of e-commerce. Social media, a virtual environment in which people can express them and communicate with their friends, has become an indispensable part of e-commerce. In writing this thesis the general aim is to explain the benefits of e-commerce to consumers and to demonstrate the difference with traditional trade. People are among the aims of the thesis in learning about ads they see while surfing in social media, e-brochures and similar features. The theoretical part of the study consists of 3 parts. First, the development of e-commerce, advantages and disadvantages for consumers, and so on concepts have been addressed. Consumer behaviours and factors affecting these behaviours are discussed in the second chapter and in the third section social media are discussed. Finally, research has been conducted among social media users in Turkey. In the research conducted reliability tests were carried out and analyses were made based on the received data. In the tests, had emerged that confidence and dependency had the positive effect of people buying products from internet.