Anketlerdeki farklı etiket formatlarının Servqual Ölçeği örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of different label formats in the sample of Servqual Scale
- Tez No: 504849
- Danışmanlar: PROF. SELÇUK BURAK HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçmişten günümüze yapılan birçok anket çalışmasında kullanılan ölçeklerde etiket formatının nasıl olacağı, araştırmacıların cevap aradığı sorulardan biri olmuştur. Araştırmanın genel amacı Servqual ölçeği referans alınarak, genel olarak pazarlama alanındaki ölçeklerde etiket kullanımı alternatiflerini değerlendirerek bir öneri sunmaktır. Çalışmada kullanılan etiketleme formatları; bütün etiketleme ve uçları etiketleme formatları temel olmakla birlikte, 13 farklı alt etiket formatları karşılaştırılmıştır. Araştırma 3 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada 115K155 numaralı TÜBİTAK projesinin kısmi verileri kullanılmış ve sonraki aşamalarda Denizli il merkezinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan iki temel format arasındaki farklılık incelendiğinde aralarında anlamlı bir farklılığın olduğu, uçları etiketli ölçeklerin bütün etiketlenen ölçeklere göre ekstrem cevaplama tarzının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifade ile sadece uçlarda etiket olan ölçeklerin cevaplayıcıyı uç noktalara yönlendirmesine sebep olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has become one of the questions researchers seek an answer about how the format of labels will be in the scales used in many surveys study from past to present. The general purpose of the research; it offers a suggestion that evaluating the alternative of using labels in the scales generally the field of marketing with the reference of Servqual scale. The formats of labeling used in the study; 13 different sub-label formats have been compared based on end of labeling and full labeling formats. The research consists 3 stages. The partial data of TÜBITAK Project numbered 115K155 has used in the first stage of the research, and the study was actualized in center of Denizli in the next stages. When the difference between the two basic formats used in the research is examined, it detected a significant difference between them, and extreme response style of the scales with labeled at the end points is higher than the scale with labeled at the all points. In other words; it has been determined that only the scale with labeled at the end points cause leading the respondents to the end points.