Üniversite öğrencilerinin karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik bir model önerisi: Üniversite sosyal hizmeti
A model proposal for the solution of university students problems: University social work
- Tez No: 504906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanlar hayatları boyunca pek çok değişimi tecrübe etmektedir. Şüphesiz bu değişimlerin en hızlı yaşandığı dönemlerden birisi de gençlik dönemidir. Fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan değişimi yaşayan genç birey aynı zamanda eğitim hayatına üniversitede devam etmektedir. Üniversiteye geçiş itibariyle gençlerin çoğu kendi yaşadığı şehri terk ederek farklı bir şehirde gitmekte ve aile de dahil olmak üzere tüm ilişkiler ağını ve sosyal çevresini geride bırakmaktadır. Öğrenci bu dönemde tek başına başta barınma, geçim, sağlık, beslenme, akademik, sosyal ve psikolojik olmak üzere pek çok boyutta sorumluluk almakta ve sorunlarla karşılaşmaktadır. Yaşanan süreçte geleceğin nitelikli bilim ve meslek insanları olmak üzere eğitim alan gençlerin karşı karşıya kaldığı sorunlardan korunması gencin kendisi ve toplum açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmada nicel araştırma metodolojisinin anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sakarya Üniversitesinde çeşitli bölümlerde öğrenim görmekte olan 392 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemin seçiminde kotalı ve gelişigüzel örneklem metotlarına başvurulmuştur. Öğrencilere uygulanan doksan iki soruluk anket formu ile katılımcıların karşılaştıkları sorunlar araştırılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 22.00 programına aktarılmıştır. Program aracılığıyla frekanslara, ki-kare testlerine yer verilmiş ve sorular arası ilişki durumları ortaya koyularak yorumlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında üniversite öğrencilerinin akademik, ekonomik, sağlık, sosyal uyum, psikolojik, gelecek ve mesleki kaygılar ve boş zaman değerlendirme boyutlarında sorunlarla karşılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin bu sorunlar karşısında destek alabileceği mekanizmaları bilmediği, bilenler için ise işlevsel ve yeterli olmadığı görülmüştür. Mevcut bulguların yorumlanması ile birlikte öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara hızlı ve etkin çözümler üretebilecek, bünyesinde sistematik ve planlı çalışmaların yürütülebileceği“Üniversite Sosyal Hizmeti”model önerisi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
People have experienced many changes throughout their lives. Undoubtedly, one of the fastest times of these changes is the period of youth. The young individual experiences significant changes in physiological, psychological and social aspects and also continues his/her education life at the University. Many young people leave their own city and go to a different city and leave behind their all relationships, including the family, network and social environment During this period, the student takes responsibility in many dimensions such as housing, living, health, nutrition, academic, social and psychological and encounters problems about these dimensions. In the process, it is important to protect young people who are trained to be qualified scientists and professionals in the future from the problems for the good of themselves and society. In this study, quantitative research methodology was used. The sample of the research was formed by 392 students who were studying in various departments at Sakarya University. In the selection of the sample, the cottage sampling method and random sampling method have been applied. The questionnaire form consisting of ninety-two questionnaires applied to the students and the problems encountered by the participants were researched. Results were transferred to SPSS 22.00 program. Through the program, frequencies, chi-square tests are given and interpreted by interpreting the relations between the questions. It has been determined that university students have problems in the academic, economical, health, social adjustment, psychological, future and occupational concerns and leisure evaluation dimensions in the obtained data. In addition, it has been observed that the students do not know the mechanisms in which they can receive support in the face of these problems and that they are not functional and sufficient for those who know. With the interpretation of the present findings, a model proposal for“University Social Work”, which can produce quick and effective solutions to the problems encountered by the students, can be carried out systematically and planned studies.