Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin hata ve hile denetimi üzerine etkileri: CAP denetim yazılımı ile bir uygulama
The impacts of developments in information technologies on error and fraud inspection: A case study on CAP audit software
- Tez No: 504945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İçinde bulunduğumuz yüz yılda, bilişim teknolojilerinde inanılmaz hızda bir değişim yaşanmaktadır. Her geçen gün yeni bir teknoloji ya da bir yenilik insanların günlük yaşantısına etki ettiği gibi işletmelerde bu gelişmelerden pay almaktadır. İşletmelerin mali nitelikli işlemlerini kontrol altına alarak, yöneticilere karar verme süreçlerinde destek olan muhasebe bilişim sistemleri de alışıla gelmiş kalıpların dışına çıkarak, bilişim teknolojilerindeki gelişmelerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Yaşanan dijital dönüşüm neticesinde fatura, beyanname ve ticari defterler gibi muhasebe sürecinin önemli unsurları kavramsal olarak aynı olmakla beraber, tamamen dijital olarak oluşturulabilmekte, ayrıca işletmelerin faaliyet sonuçlarıyla ilgilenen kesimlerin ihtiyaç duydukları hata ve hileden arındırılmış bilgiler için gerekli denetim faaliyetleri de geliştirilen denetim yazılımlarıyla yürütülebilmektedir. Bu tez çalışmasıyla, bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin muhasebe ve denetim süreçleriyle hata ve hile denetimi uygulamaları üzerine etkilerinin CAP denetim yazılımı kullanılarak yapılan uygulama çalışmasıyla ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have been witnessing an unprecedented innovation in information technologies throughout the past century. A new technological innovation brings about many changes in life each passing day and this is also the case with enterprises. Accounting information systems, which take financial proceedings of enterprises under control and support managers in their decision making processes, get out of their usual patterns under the influence of developments in information technologies. As a consequence of digital transformation we are witnessing, most important components of accounting processes such as invoices, declarations and account books, despite keeping their notional scope intact, can now be digitally arranged and the audit activities necessary for the errors and fraudulent information needed by the segments interested in the results of the accounting process can be maintained with the help of accounting audit programs. The study aims to unearth the impacts of developments in information technologies on accounting and inspection processes and error and fraud inspection by means of a case study conducted using CAP audit software.