Al-Qaeda: its ideology and organizational evolution
El-Kaide: ideolojisi ve örgütsel gelişimi
- Tez No: 505000
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, ideolojisi ve örgütsel gelişimi açılarından El-Kaide fenomenini açıklamaktadır. İlk olarak, El-Kaide'nin ideolojik karakterini ve örgütsel gelişimindeki başarısını açıklayabilmek için, teorik altyapı olarak 'gerçek inanan perspektifi' ile 'akılcı aktör perspektifi' kullanılacaktır. İkinci olarak, El-Kaide'nin ideolojisi olan El-Kaideism, önemli kavramları ve ideologları açısından analiz edilecektir. Son olarak, özellikle örgütsel gelişimindeki kırılma noktalarına ve kriz ile karşılaştığı her anda, ne tür stratejiler ürettiğine odaklanarak, kuruluşundan itibaren El-Kaide'nin nasıl evrim geçirdiği sorusu cevaplanmaya çalışılacaktır. Bu tez, El-Kaide'nin, kendisini, birçok müslümanı teşvik etmesini sağlayan ve kendisi ile mücadeleyi daha da zorlaştıran bir ideolojiye dönüştürürken; aynı zamanda örgütsel yapısında gereken değişiklikleri yaparak krizlerin üstesinden gelme yeteneğini gösterdiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses al-Qaeda phenomenon in terms of its ideology and organizational evolution. Firstly, 'true believer perspective' and 'rational actor perspective' will be applied as a theoretical framework to be able to explain al-Qaeda's ideological character and success of its organizational evolution. Secondly, al-Qaeda's ideology, i.e. al-Qaedaism, will be analyzed in terms of its key terms and ideologues. Lastly, I will try to answer the question how al-Qaeda has evolved since its foundation by focusing its breaking points in its organizational evolution and what kinds of strategies al-Qaeda formulated each time when it faced a crisis particularly. The thesis argues that while al-Qaeda transforms itself to an ideology, which enables it to inspire many Muslims around the world and make it harder to deal with the organization, it shows the ability to overcome crisis by making the necessary changes in its organizational structure at the same time.