The embodiment of the individual self: A conceptualization of body in Hegel's phenomenology of spirit
Bireysel kendiliğin vücut bulması: Hegel'in tinin görüngübilimi'nde bedenin kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 505096
  2. Yazar: SEVİ EMEK ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin başlıca amacı, beden mefhumunu, Tinin Görüngübilimi'nin belirli kısımları çerçevesinde incelemek ve kavramsallaştırmaktır. Tezde, beden kavramını incelerken, yönelim, Görüngübilim'i“bilincin vücut bulmasının bilimi”olarak okumanın imkanını gözetmek olacaktır. Bu bakış açısına dayanarak,“beden”temalaştırılacak ve Görüngübilim'in“Bilinç”ve“Öz-bilinç”kısımlarında bedenin geniş kapsamlı bir açıklaması sunulacaktır. Bilincin bireysel düzeyde vücut bulması sorunu, bilincin bedensel varlığının bu kısımlarda örtük bir biçimde nasıl yürütüldüğünün açığa çıkarılması olarak ele alınacaktır. Beden, Hegelci bir perspektiften, anlamını açığa vurma çabasında sorunsallaştırılacaktır. Bu bakımdan, beden kavramı, burada, ayrıntılı bir yorumlama ile açık kılınacaktır. Bu, aynı zamanda, bilincin hareketinin, onun bedenli oluşundan ayrılamazlığının gösterilmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to investigate and conceptualize the notion of“body”in the context of certain sections of the Phenomenology of Spirit. While investigating the notion of“body”in the thesis, my intention is to see the possibility of reading the Phenomenology as“the science of the embodiment of consciousness”. By relying on this approach, I will try to thematize and give a comprehensive account of the“body”in the“Consciousness”and“Self-Consciousness”sections of the Phenomenology. I will address the question of individual embodiment of consciousness as to reveal how the bodily existence of consciousness is implicitly carried out in these sections. I will problematize the body in an attempt to show its implications from a Hegelian perspective. In this regard, here, the notion of body will be made explicit by introducing a detailed interpretation and implications of the movement of consciousness. At the same time, it is also shown that the movement of consciousness cannot be separated from the bodily existence of consciousness.