Convergence of text and reader: A study of textual strategies and the formation of configurative meaning in selected works of fiction
Metin ve okurun yakınsallığı – seçme kurgu eserlerde metinsel stratejiler ve yapısal anlamın oluşumu üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 505217
  2. Yazar: MEHRAN SHADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son birkaç on yılda edebi çalışmalar alanı, okuyucu kavramı, okuyucunun rolü ve okuyucunun karakteristik özellikleriyle ilintili yenilenen bir ilgiye tanıklık etmiş ve edebi okuryazarlığın ayrılmaz mekanizmalarını açımlamak ve açıklığa kavuşturmak için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Bu çalışmada, öncelikle, bu dönüşüme yol açan temel gelişmeler yakından incelenmiştir. Saussurecü dilbilimin dil ve gerçeklik arasındaki bire bir ilişkiyi nasıl bozduğu, dilin nasıl bir taşıyıcıdan ziyade anlamın belirleyicisi olarak görülmeye başladığı, ve edebi eser kavramının sabitlenmiş özerk bir varlık olduğu anlayışının, sanat kavramının çoğulcu anlamlar üretmeye muktedir dinamik bir işlevi olduğu düşüncesiyle nasıl yer değiştirdiği tartışılmıştır. Bu tür tepkilerin doğasını anlamak üzere, okuyucu-metin etkileşiminin iki yönünü ve okuma eyleminin nihai ürününün doğasını araştırmak için, Etkileşimci Okuryazarlık Modeli (EOM) önerilmiştir. İlk olarak, metnin kendi bütünlüğü içinde gerçekliği temsil edemediği, doğası gereği boşluklar ve belirsizliklerden oluştuğu ve yalnızca sunmayı amaçladığı şematik bir görünümden oluşabileceği açıklığa kavuşturulmuştur. Sonrasında, çeşitli okuyucu kavramları, kavramın genelleştirilmiş bir varlığa indirgenmeye nasıl direndiğini göstermek için gözden geçirilmiştir. Çeşitli örnekler kullanılarak, metin ve okur arasındaki etkileşim, metnin okuyucuları ile çeşitli kanallar aracılığıyla nasıl iletişim kurduğunu göstermek amacıyla göstergebilimsel, söylemsel, anlatısal ve pragmatik düzeylerde incelenmiştir. Son olarak, okuyucunun nihai ürününün özellikleri olan metnin sanal varoluşu ya da estetik nesne incelenmiştir. Buna ek olarak, okuma eyleminde yer almak için insan eğilimlerinin doğası üzerine genişletilmiş bir argüman sunulmuş ve ayrıca okur merkezli eleştiriye değerlendimeci bir özelliğin eklenmesi için mütevazi bir öneri getirilmiştir. Devam eden bölümlerde, Laurence Sterne'in Tristram Shandy ve Ursula le Guine'in Disposessed isimli anlatısal metinlerinde, bu okur modeli, okuyucunun yaratıcı hayal gücünü, çeşitli metinsel teknikler ve anlatısal stratejiler kullanarak nasıl sınırlayıp kısıtladığını göstermek üzere uygulanır. Bu metinlerin, okuyucunun yaratıcı hayal gücü alanını belirli birtakım anlatım yolları, içsel odaklanmalar uygulayarak ve hikayelerdeki eylemleri belirli bir şekilde sıralayarak nasıl sınırlandırdığını açığa kavuşturmuştur. Ardından, bu metinlerin okuyucuyu, boşlukları doldurarak, eksikleri ve tahrifleri tamamlayarak, hikayeleri ve güvenilmez bir anlatıyı somutlaştırmaya teşvik edip, dolayısıyla da okurun yaratıcı hayal gücüne daha geniş bir alan açarak, nasıl aktif bir rol oynamaya davet ettiği gösterilmiştir. Bu tez, okuyucunun kurgusal eserlere hayat vermedeki vazgeçilmez rolüne, genel olarak edebiyattaki hikâye anlatım mantığına daha büyük bir ölçekte ışık tutmayı ummaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades the domain of literary studies has witnessed a renewed interest in the concept of reader, reader's role and reader's characteristic features, and various attempts have been made to expound and clarify the integral mechanisms of literary readership. In this study, first, the foundational developments that have led to such a transformation are reviewed closely. It is discussed how Saussurean linguistics broke down the one-to-one relationship between language and reality, how language came to be seen as an arbiter of meaning rather than a mere carrier of it, and how the concept of literary work as an autonomous entity with a fixed meaning was replaced by the concept of art as a dynamic function capable of producing a pluralistic plethora of responses. To understand the nature of such responses, an Interactionalist Model of Readership (IMR) is proposed to explore the two sides of the reader-text interaction and the nature of the final product of the reading act. First, it is clarified how the text is incapable of representing reality in its entirety, inherently consists of gaps and indeterminacies, and can only contain a schematized view of what it aims to present. Then, the various concepts of reader are reviewed to demonstrate how the concept resists to get reduced to a generalized entity. Using various examples, the interaction between the text and the reader is, then, scrutinized in semiotic, discursive, narrative, and pragmatic levels to show how text communicates with its readers through various channels. Finally, the characteristics of the final product of the readership, namely, the virtual existence of the text, or the aesthetic object, are explored. Furthermore, an extended argument is offered on the nature of human propensity to take part in the reading act, and also a modest proposal is made to add an evaluative facet to the reader-response criticism. In the following chapters, this model of readership is put to practice to show how the narrative texts of Laurence Sterne's Tristram Shandy, and Ursula Le Guine's The Dispossessed limit and delimit their reader's creative imagination, by employing a variety of textual techniques and narrative strategies. It is elucidated how these texts limit the arena for the readers' creative imagination by implementing certain narratorial modes, internal focalizations, and also by sequencing the action of their stories in certain manner. Then, it is demonstrated how these texts invite their readers to play a more active role in the act of concretization by implementing gaps, tantalizing omissions, digressions, alternate stories, and an unreliable narrator, and hence make the arena wider for the readers' creative imagination. The dissertation hopes to have shed some light on the indispensable role of the reader in giving life to fictional work, and in a bigger scale, the logic of storytelling in literature in general.