How to be fragmented
Nasıl parçalı olunur
  1. Tez No: 505258
  2. Yazar: ALİ KEREM EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WİLLİAM GİLES WRİNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsanların bilişsel kapasiteleri sınırlıdır. Çıkarımsal hatalar yapabilir, çelişkili inançlara sahip olabilir ve parçalı hatırlayabilirler. Bunlar ve benzeri durumlar idealize edilmiş inanç ve davranış modelleri için bir problem oluşturmaktadır. Bu tezin amacı bunlar gibi problem teşkil eden durumları enformasyon erişimi üzerinden temellendirilen bir inanç oluşum ve ulaşım modeli ile açıklamaktır. Tez, inanç oluşumunun ve mevcut inançlara ulaşımın enformasyonel bağlama hassas olarak gerçekleştiğini savunmakta ve insanların enformasyon kullanımının mevcut enformasyonel bağlam içinde alakalı olduğunu düşündükleri ihtimal kümelerine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Actual human agents have limited cognitive capacity. They might display deductive failure, contradictory beliefs and imperfect recall. These and other similar cases raise a problem for idealized models of belief and behavior. The purpose of this thesis is to provide a way to accommodate these cases through a model of belief formation and retrieval based on information access. I will argue that belief formation and retrieval are sensitive to the informational context within which they take place. Human agents deploy information relative to the set of possibilities they take to be relevant.