Havayolu yolcu taşımacılığında müşteri memnuniyeti: Bir uygulama
Customer satisfaction in airline passenger transport: An application
- Tez No: 505307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Müşteri ilişkileri günümüzde birçok işletme tarafından uygulamaya konulmuş hizmet ve pazarlama yaklaşımıdır. Müşteri ile olan ilişkileri yönetirken müşterinin ne istediği net olarak bilinmelidir. Bu alanda gerekli çalışmaların yürütülmesi firmalara başarı sağlayacaktır. Müşteri ilişkilerinin doğru yönetilmesi müşteri memnuniyetini ve işletmenin hedeflerinde başarılı olmasını beraberinde getirecektir. Müşteri memnuniyeti, işletmeler açısından oldukça önemli stratejiler arasında yer almaktadır. Müşteri odaklılıkta müşteri aktiftir, müşteriden fikir alınır ve müşteri memnuniyeti, müşteri mutluluğu ve dolayısıyla müşteri sadakati oluşturulmaya çalışılır. Müşteri ilişkileri yönetimi, ürün merkezli yaklaşımdan, müşteri merkezli yaklaşıma geçişi gerektirmektedir. Müşteri memnuniyetinin bireyler için önemi, manevi olgularda gizlidir ve en büyük beklenti bu manevi olguların güçlü bir şekilde ön planda tutulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Customer relationships are a service and marketing approach implemented by many businesses today. When managing the relationship with the customer, it is clear what the customer wants. Execution of necessary work in this area will be a success for the firm. Proper management of customer relationships will bring customer satisfaction and success to the business's goals. Customer satisfaction is one of the most important strategies in terms of businesses. The customer is actively engaged in customer orientation, the customer is asked for ideas and customer satisfaction, customer happiness and therefore customer loyalty are tried to be established. Customer relationship management requires a customer-centric approach from the product-centric approach. Customer satisfaction is important to the individual, hidden in spiritual situations, and the greatest expectation is that these spiritual phenomena are strongly held in the foreground.