Fen bilgisi öğretmen adaylarının bazı kimya konularındaki akıl yürütmelerinin incelenmesi
Examination of science education teachers candidates' reasoning on some chemistry subjects
  1. Tez No: 505335
  2. Yazar: GÜLAY İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının bazı Kimya Konularındaki Akıl Yürütmelerini (KKAY) incelemektir. Bununla birlikte fen bilgisi öğretmen adaylarının KKAY'leri cinsiyet, sınıf ve mezun olduğu lise türü değişkenleri açısından incelenmiştir. Bu sebeple araştırma kesitsel tarama türündedir. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen bilgisi Öğretmenliği programına kayıtlı 210 (180 Bayan, 30 Erkek) öğrenci katılmıştır. Çalışmada Cloonan ve Hutchinson (2011) tarafından geliştirilmiş olan“Kimya Konuları Akıl Yürütme Testi”(KKAYT) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. KKAYT 38 maddeden oluşmaktadır. KKAYT atom-molekül teorisi, atomun yapısı, kimyasal bağlar, kimyasal denge, kimyasal kinetik, kimyasal reaksiyonlar, kinetik molekül teorisi, faz dengeleri, termokimya ve termodinamik konularını içermektedir. Katılımcıların KKAY'nin cinsiyet, sınıf ve mezun olduğu lise türü düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği t-testi ve ANOVA yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının çoğunun bu çalışmada incelenen kimya konuları ile ilgili olarak doğru olmayan akıl yürütmelere sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırma verileri cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde öğretmen adaylarının KKAY'nin anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ayrıca fen bilgisi öğretmen adaylarının KKAY'nin sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık görülmediği belirlenmiştir. Ek olarak fen bilgisi öğretmen adaylarının KKAY'nin mezun olduğu lise türü değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Ancak bu farklılık mezun olduğu lise türü bazında teker teker incelendiğinde sadece düz lise-anadolu lisesi türleri arasında anlamlı farklılığın olduğu, diğer lise türleri arasında ise anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada katılımcıların KKAY'nin düşük olduğu ve bu çalışma grubu için KKAYT'nin zor olduğu sonucunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine some of the science teachers candidates' in Chemistry Issues Reasoning (CIR). However, the CIR of the science candidates were examined in terms of gender, class, and high school type of graduates. For this reason, research is a cross-sectional survey study. 210 students (180 females, 30 male) enrolled in the program of Fırat University Faculty of Education Science Teacher Training participated in the study. The“Chemistry Issues Reasoning Test”(CIRT) developed by Cloonan and Hutchinson (2011) was used as a data collection tool in the study. CIRT consists of 38 items. CIRT atomic molecule theory, atomic structure, chemical bonds, chemical equilibrium, chemical kinetics, chemical reactions, kinetic molecular theory, phase equilibrium, thermochemistry and thermodynamics. It was examined by the t-test and ANOVA methods that the participants showed a significant difference according to the sex, class and graduated high school type levels of CIR. As a result of the study, it has been determined that most science teacher candidates have inaccurate reasoning about the chemistry concepts studied in this study. When the research data were analyzed according to the gender variable, it was seen that the teacher candidates did not show any significant difference in the CIR. Moreover, it was determined that there was no significant difference between the science teachers' candidates and the grade level of CIR. In addition, it was observed that the science teachers showed significant difference according to the high school type variable in which the CIR graduated. However, when this difference is examined one by one in high school type, it is determined that there is a meaningful difference between only high school and anatolia high school types and there is no significant difference between other high school types. It was found that participants in the study had a lower CIR and that CIRT was difficult for this study group.