Kadın girişimcilerin iş ve yaşam doyum ilişkisinin incelenmesi
For women entrepreneurs examine the relationship between their job and life satisfaction
  1. Tez No: 505488
  2. Yazar: ELİF SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, kadın girişimcilerin demografik özelliklerini belirlemek, kadın girişimcilerin iş ve yaşam doyumunu demografik değişkenlere göre incelemek ve iş doyumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Yalova İli Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan 167 kadın girişimci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada uygulanan anket formu ilgili literatür araştırması sonucu konuyla ilgili çalışmalardan, kuram ve teorilerden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Dört ayrı bölümden oluşturulan anket formunun ilk iki bölümü kadın girişimcilerin demografiktanımlayıcı özellikleri ile iş yaşamları hakkında bilgileri belirlemeye yöneliktir. Anketin üçüncü bölümü, kadın girişimcilerin iş doyumunu son bölümü ise kadın girişimcilerin yaşam doyumunu belirlemek amacıyla hazırlanan soruları içermektedir. İş ve yaşam doyumunu belirlemeye yönelik olan soruların geçerlilik güvenilirlikleri test edilmiş ve faktör analizi uygulanmıştır. İş ve yaşam doyumu puanlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesine yönelik“Kruskal Wallis-H”testi ve farklılıkların kaynağının saptanması için“Mann Whitney U Testi”uygulanmıştır. İş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi saptamak için ise“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the demographic characteristics of female entrepreneurs, to examine the business and life satisfaction of female entrepreneurs according to demographic variables and to determine the relationship between job satisfaction and life satisfaction. The research was conducted with 167 female entrepreneurs who were members of the Yalova Chamber of Commerce and Industry. The questionnaire used in the research was prepared by the researcher using approaches and theories related to the related literature search. The first two sections of the questionnaire, which is composed of four sections, are aimed at determining the demographic-descriptive characteristics of women entrepreneurs and the information about their business life. The third part of the questionnaire contains the questions of job satisfaction of women entrepreneurs and the final part of the questionnaire is prepared to determine the life satisfaction of women entrepreneurs. The validity of the questions to determine job and life satisfaction were tested for reliability and factor analysis was applied. The“Kruskal Wallis-H”test was used to determine whether job and life satisfaction scores varied according to demographic characteristics, and the“Mann Whitney U”test was used to determine the source of differences.“Pearson Correlation Analysis”was used to determine the relationship between job and life satisfaction.