The impact of total quality management on organization performance in telecommunication companies in iraq
Toplam kalitenin etkisi organizasyonda yönetim telekomünikasyonda performans Irak'taki şirketler
  1. Tez No: 940543
  2. Yazar: YOUSIF ABDULMOHSIN YOUSIF AL-RAWE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ayșegül BAYRAKTAROĞLU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 711
Özet
Mevcut araştırmaya göre Irak'taki telekomünikasyon şirketleri, toplam kalite yönetiminin organizasyonel performans üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla hedeflendi. Tanımlayıcı analitik yaklaşım tercih edildi ve çalışanlardan veri toplamak için bir anket oluşturuldu. hedeflenen şirketlerde faaliyet göstermektedir. 250 anket dağıtıldı, bunlardan 207'si geri alındı, yanıtlardaki kalıpları gösteren analiz için 31 anket geçersiz bulundu ve net bir veri seti, yanıt oranını (%70,4) oluşturan 176 geçerli anketi içeriyordu. oluşturulan bir anket kullanılarak çalışan verileri. (26). Bildirilen ana sonuçlar: D. Ankete katılan telekomünikasyon şirketlerinde Toplam Kalite Yönetimi uygulama düzeyleri genel olarak mütevazı bir ortalama puana sahipti [Ortalama= 3,25]. e. Irak'taki telekomünikasyon şirketleri orta düzeyde organizasyonel performansa sahiptir [Ortalama= 3.23]. F. Performans için korelasyon katsayısı [R= 0,743] ve düzeltilmiş R-kare [%53,9] olduğundan, Toplam Kalitenin organizasyonel üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bildirilen sonuçlara dayanarak, - Araştırma, Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinden sorumlu olanlara fayda sağlaması beklenen bir dizi öneri ve çıkarım üretti: D. Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinin yönetimi, bu kadar orta düzeyde bir organizasyonel performansın nedenlerini araştırmalıdır.e. Yöneticiler, TKY'nin organizasyonel performansı artırmadaki hayati rolünün farkında olmalıdır, dolayısıyla TKY'nin uygun şekilde uygulanması, daha iyi organizasyonel performans seviyelerine yol açabilir. F. Irak'taki telekomünikasyon şirketlerindeki yöneticiler, Sürekli İyileştirme ve Gerçeklere Dayalı Yönetim ile ilgili uygulamalarını yeniden gözden geçirmelidir; çünkü bu iki husus, kurumsal performansın geliştirilmesinde önemli değildir.
Özet (Çeviri)
Telecommunication companies in Iraq were targeted according to the present research to examine the influence of the influence of TQM on performance of organizational. The descriptive analytical approach was chosen, and a questionnaire was created to collect data from employees. operating at targeted companies. 250 questionnaires were distributed, of which 207 questionnaires were retrieved, 31 questionnaires were found non-valid for analysis showing patterns in responses and a clear dataset included 176 valid questionnaires making a response ratio (70.4%). employee data using a questionnaire that was created. (26). Main results that were reported: a. Overall levels of applying TQM at surveyed telecommunication companies were a mean score that is modest overall [Mean= 3.25]. b. Telecommunication companies in Iraq have moderate levels of organizational performance [Mean= 3.23]. c. TQM has a substantial impact on organizational as the correlation coefficient was for performance [R= 0.743] and the adjusted R-square was [53.9%]. Based on reported results, - The research produced a set of recommendations and implications that are expected to benefit those in charge of telecommunication companies at Iraq: a. Management of telecommunication companies in Iraq should investigate reasons for a such moderate level of organizational performance.b. Managers should be aware of the vital role of TQM in promoting organizational performance, hence appropriately applying TQM can lead for better levels of organizational performance. c. Managers at telecommunication companies in Iraq should reconsider their practices related to Continuous improvement and Fact-based management as these two aspects were non-significant in fostering organizational performance.