Biçimlendirme-yetiştirmeye yönelik değerlendirmeye özel, web tabanlı online ölçme ve değerlendirme sistemi
Web based online measurement and evaluation systems special for evaluation aimed at formating-growing
- Tez No: 505872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde internet; haberleşme, pazarlama, savunma, eğitim gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde yaşanan internet, bilgisayar ve web teknolojilerindeki gelişmeler internet üzerinden eğitim ve devamında internet üzerinden online sınav kavramını ortaya çıkarmıştır. Yapılan literatür taramasında gelişen bilişim ve internet teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda söz konusu alanda yapılan akademik çalışmaların maalesef istenilen seviyede olmadığı anlaşmaktadır. Özellikle klasik metotlarla bilgisayar destekli sınav sistemi ve online sınav sistemi gibi başlıklarda çalışmalar olsa da tam öğrenmeyi destekleyici gelişmiş bir çalışmanın bulunmadığı, yapılan uygulama çalışmalarının genellikle Değer Biçmeye yönelik olarak yapılmış özellikle Biçimlendirme-Yetiştirmeye Yönelik Değerlendirmenin öneminin atlandığı anlaşılmaktadır. Tam öğrenme yaklaşımının başarılı olabilmesi için öğrenciyi sürekli takip etmek, ders durumunu izlemek ve gerek duyulduğu zaman öğrenciye takviye vermek gerekir. Fakat bir öğretmenin her bir öğrenci için mevcut sınıf ortamında dönüt ve düzeltme yapması (her üniteden sonra izleme testleri yapılması, bu testlerin değerlendirilmesi, sonuçların öğrenciye aktarılması) çoğu zaman pekte mümkün olmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda ara değerlendirmeye özel, tam öğrenmeye yardımcı olabilecek online sınav sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sınav sistemi klasik online sınav sistemlerinin aksine öğrencinin istenilen derste nihai başarısını ölçmekten çok, öğrenciyi nihai sınava hazırlayan eksik ve hatalarını kazanım bazında tespit edip bunları eş zamanlı olarak hem öğrenciye hem de dersin öğretim elemanına sunmaktadır. Çeşitli gelişmiş opsiyonlarla öğrenciye uyarlanabilir testler sunarak öğrencinin niteliğini arttıracak, öğrenciye çözemediği sorularda eşdeğer sorular yönelterek öğrencinin söz konusu ünite veya kazanımdaki başarısının daha iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the internet is used in many areas such as communication, marketing, defence and education. The ongoing developments in internet, computer and web technologies today reveal education on web and afterwards the concept of online examination on the internet. When developing informatics and internet technology are taken into consideration in literature review, it is understood that academic studies on this field are unfortunately not at desired level. In particular, it is understood that there are not any advanced studies supporting full learning even though there are studies entitled such as computer-assisted examination system and online examination system with classical methods; the application studies that have been carried out are generally devoted to the evaluation of measurement, therefore, especially the importance of evaluation aimed at formating- growing has not been worked until now. In order for the full learning approach to be successful, it is necessary to follow the student continuously, to monitor his/her course situation and to consolidate him/her when needed. However, it is often not possible for a teacher to give feedback and revise each student in the present classroom environment (doing formative tests after each unit, evaluating these tests and informing students about their results). Therefore, in this study, online examination system which can help full learning, special for mid-term evaluation, has been developed. In contrast to the classical online test systems, the developed examination system finds student's lackings and mistakes on the basis of acquisition, which prepare student to final exam, and presents these simultaneously to both student and instructor rather than measuring the final success of the student.By providing students with adaptable tests with a variety of advanced options, it will improve student's quality and by directing equivalent questions to the student who cannot solve a question, it will provide a better evaluation of student's success in unite or acquisition in question.