İş stresi ve mesleki doyum arasındaki ilişki: Sosyal çalışma görevlileri üzerine bir araştırma
The relationship between work stress and professional satisfaction: A survey on social workers
- Tez No: 505973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde stresin, insan yaşamının her alanına etki ettiği görüşü bir gerçektir. Çalışma yaşamındaki bireyin, yaşadığı iş stresi de bireyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Mesleki doyum ise, çalışan bireyin iş yaşamını sürdürmesi ve var olduğu alanda devamlılığını sağlayabilmesi için en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle çalışmamızda bireyin yaşadığı iş stresi ile mesleki doyum arasında oluşması muhtemel görünen ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmamızda, öncelikle konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bursa ve Bartın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında görevli sosyal çalışma görevlileri oluşturmaktadır. Katılımcılara yaşadıkları“iş stresi”ve yaptıkları işten aldıkları“mesleki doyum”ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Çalışmamızda Suzanne Haynes'in geliştirdiği, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik uygulamasını Aliye Mavili Aktaş'ın yaptığı İş Stresi ölçeği ile Kuzgun ve arkadaşları tarafından geliştirilen Mesleki Doyum ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, İş stres düzeyi ve mesleki doyum arasında negatif yönlü fakat anlamlı olmayan bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that stress affects every aspect of human life is infact true. Work stress affects the individual both physically and mentally professional satisfaction is one of the most important factors for individuals to maintain his presence in work life. As a result in this study we aim at working on the relationship between the individuals work stress and professional satisfaction. In our research's sample is consisted of the social attendant of Bursa and Bartın Family and Social Politics Province Managements and the establishments that are united to these managements. The attendents are investigated about their“work stress”and the professional satisfaction they experience on work field. In our study we used the Turkish validity and reliability execution of Suzanne Haynes and the work stress scale of Aliye Mavili Aktaş along with professional satisfaction scale of Kuzgun and his friends. As a result of this it is understood that there is a meaningless but a negative oriented relationship between work stress level and professional satisfaction.