Cerrahi girişim geçiren pediatrik hastalarda uyanma sırasında ve sonrasında ölçülen analjezi nosisepsiyon indeks değerleri ile postoperatif deliryum gelişimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
To determine the relationship between ani values measured during and after awakening and postoperative delirium development in pediatric patients undergoing surgery
- Tez No: 506033
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, pediatrik hastalarda intraoperatif ve postoperatif dönemde ANİ monitörü aracılığıyla nümerik olarak ölçülen ağrı düzeylerinin derlenme deliryumu ile ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Minör cerrahi girişim geçirecek, ASA 1-2 grubu 2-6 yaş arası, 132 hasta çalışmaya alındı. Çocuklar yaşlarına göre 2-3 ve 4-5 olmak üzere iki gruba, ANİ değerlerine göre de üç gruba ayrıldı. EKG, noninvaziv kan basıncı, SpO2, etCO2, sıcaklık, BİS ve ANİ monitörizasyonları uygulandı. Maske indüksiyonunda ICC değeri, preoperatif dönemden postoperatif 15.dk'ya kadar ANİ değerleri, postoperatif 5-10-15.dk'a FLACC ve PAED skorları kaydedildi. 2-3 yaş grubunda diğer gruba göre postoperatif 10.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the relation of the pain levels measured numerically in the intraoperative and postoperative period by ANI monitor with the emergence delirium in pediatric patients. ASA 1-2 group, aged 2-6, 132 patients who have undergone Minor surgical intervention were enrolled in the study. Children were divided into two groups according to their ages, 2-3 and 4-5, and three groups according to ANI values. ECG, noninvasive blood pressure, SpO2, etCO2, temperature, BIS and ANI monitorings were done. ICC value in mask induction, ANI values from preoperative to postoperative 15.min, FLACC and PAED scores to postoperative 5-10-15. minutes were recorded.