Evcil koyun (Ovis amman aries)'un işkembe siliyat faunası
- Tez No: 50625
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
81 ÖZET Bu çalışmada Türkiye evcil koyun (Ovis ammon aries)' lannın işkembesinde yaşayan siliyat protozoon genus ve türleri, bunların bulunuş yüzdeleri, görülme sıklıkları ile herbir koyundaki mililitredeki toplam siliyat sayılan belirlenmiştir. Araştırma sonucunda 11 genus (Isotricha, Dasytricha, Entodinium, Diplodinium, EuMplodinium, Ostracodinium, MetaMnium, Enoploplastron, Polyplastron, Epidinium ve Ophryoscolex) altoda 33 tür ve 25 forma tayin edilmiştir. Bu türlerden 20 (% 60.61)' si Entodinium genusuna dahildir ve bunlardan biri olan Entodinium semahatae sp. nov. ilk kez tanımlanmıştır. Ayrıca bu çalışma E. williamsi için herbivor memelilerin işkembesinde bulunduğuna ilişkin ikinci, E. dallı (f. rucüdorsospinatum üe) için ise üçüncü kayıttır. Çalışmada belirlenmiş olan tür ve formalar, orjinal tanımlamalarla karşüaştıralarak benzerlik ve farklılıklar tesbit edilmiştir. İşkembe içeriğinin mililitresindeki toplam siliyat sayısı ortalama 5. 39x1 0^ (hücre/ml) olarak bulunmuştur. Gerek konaklardaki görülme sıklığı, gerekse herbir konaktaki bulunuş yüzdesi en yüksek genus Entodinium (görülme sıklığı % 100 ve bulunuş yüzdesi ortalama % 80.06)' dur. Türlerin görülme sıklığı ile bulunuş yüzdeleri arasında yüksek bir ilişki söz konusudur, yani daha yüksek sıklıkta görülen türler aynı zamanda işkembe içinde yüksek yoğunlukta bulunmaktadır. Ülkemiz koyunlarının işkembe siliyat faunası, içerdiği tür çeşitliliği açısından Çin, Japonya, îskoçya, Kanada ve Alaska'daki koyun faunalarından daha zengindir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In this study, the rumen ciliate composition, genera and species, of Turkish domestic sheep {Ovis ammon aries), their occurrance ratios and appearance frequencies and also total ciliate numbers per milliliter of each sheep rumen contents were determined. As the result of our survey, 11 genera (Isotricha, Dasytricha, Entodinium, Diplodinium, Eudiplodinium, Ostracodinium, Metadinium, Enoplopiastron, Pofyplastron, Epidmium and Ophryoscolex) including 33 species and 25 formae were distinguished. Twenty species of these are classified in the genus Entodinium (60.61%). Of the ciliates which identified as belonging to this genus, one new species was recognized, then described as Entodinium semahatae sp. nov.. Moreover, this study reports for the second and third time the presence of Entodinium williamsi and K dalli (with f. rudidorsospinatum) in the rumen of herbivorous mammals, respectively. All of the species and formae determined were compared with their original descriptions, the similarities and difFerences were discussed. Total ciliate protozoa numbers per milliliter rumen contents in average were detected as 5.39 x 105 (cells/ml). The genus which has both the highest occurrence ratio and appearance frequency is Entodinium (with an 100% appearance frequency and occurrence ratio of 80.06% in average). A significant relationship between the appearance frequencies and occurrence ratios of species is present. In other words, the species occured in higher appearance frequencies are also have higher densities in the rumen contents. The rumen microfauna of Turkish domestic sheep is much richer than that of Chinese, Japanese, Scottish, Canadian and Alaskan sheep, as recorded, in the viewpoint of diversity.