Nietzsche and the notion of truth
Nietzsche ve hakikat kavramı
  1. Tez No: 506288
  2. Yazar: ÖZÜMCAN ÇEKİÇ LITTARDI
  3. Danışmanlar: PROF. JOHANNES DR FRITSCHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı, Nietzsche'nin felsefesini oluşturan temel problemlerden biri olarak hakikat kavramına odaklanmaktır. Bu çerçevede ilk başta bazı teknik ve yaklaşıma dair problemlere değinildikten sonra, Nietzsche'nin geleneksel felsefeye yönelttiği eleştiriler ele alınmakta, Nietzsche'ye göre felsefecilerin neden ön yargılı oldukları ve hakikati ararken neden yaşama karşıtlık, Nietzsche'nin deyimiyle bir dekadan kültür oluşturdukları incelenmektedir. Üçüncü bölümde, hakikate duyulan inancın altında yatan nedenlerin hem Nietzsche'nin felsefesi hem de eleştirileri açısından önemli olması sebebiyle, bu inanca ilişkin soykütüksel bir araştırma yürütülmektedir. Amacım, hakikat inancına dair Nietzsche'nin neye karşı çıktığını, fakat aynı zamanda neyi kabul eder gibi göründüğünü sergilemektir. Nietzscheci felsefenin ikircikli yapısı daha açık bir hâle geldikten sonra dördüncü bölümde, Nietzsche'nin hakikat konusundaki tutumuna dair geniş çaplı bir tartışma ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda, Nietzsche'nin muhtemel çelişkili savları üzerinde ayrıca duracak, hakikat ve yalan, illüzyon ve gerçeklik, ahlaki ve ahlak dışı, mecazi ve tam anlam kavramlarını karşılaştırmalı olarak ele alacağım. Son bölümde ise, Nietzsche'nin farklı dönemlerde kaleme aldığı pek çok eser ışığında, temel çelişkilerden uzak, fakat insan doğasına ait olan ironiyi savlayan öznel bir Nietzsche okuması önereceğim.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to focus on the notion of truth as it constitutes one of the core problems in Nietzsche's philosophy. After making some preliminary remarks on certain technical and approach-related problems, it starts with Nietzsche's criticisms directed against the traditional philosophy, analyzing why Nietzsche thinks that in their search for truth philosophers were prejudiced and became hostile to life, in his terms formed a décadent culture. A genealogical research on the belief in truth is carried out throughout the third chapter as the reasons for such a belief are very important for both Nietzsche's critique and his own philosophy. My purpose is to show what Nietzsche seems to oppose, but at the same time acknowledge in terms of belief in truth. Once the ambivalent nature of Nietzschean philosophy becomes clearer, a broader discussion on his own position is presented in the fourth chapter. In this regard, I will further dwell on some possibly contradictory arguments of Nietzsche, juxtaposing truth with falsity, illusion with reality, moral with nonmoral and metaphorical with literal. Appealing to various accounts of Nietzsche from different periods of his life, I will finally attempt to offer a subjective reading of Nietzsche freed from fundamental contradictions which, yet, tends to underline the irony pertaining to human existence.