A postcolonial analysis of Ama Ata Aidoo's Our Sister Killjoy and Tayeb Salih's Season Of Migration To The North through Nietzsche's oncepts of truth and lying in the age of post-truth
Post-truth çağında Ama Ata Aidoo'nun Our Sister Killjoy ile Tayyib Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi adlı eserlerinin Friedrich Nietzsche'nin hakikat ve yalan kavramları üzerinden postkolonyal bir analizi
- Tez No: 962582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İFAKAT BANU AKÇEŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sömürgecilik tarihi boyunca, Batılı sömürgeci söylem bir egemenlik vasıtası olarak hakimiyetin en önde gelen sürükleyici güçlerinden biri olmuştur. Bu düşünce, sömürgeleştirilen halklar hakkında bilgi üretmeyi ve bunu üstünlük ve tahakküm iddialarını meşrulaştırmak için kullanmayı içerir. Sömürgeciliğin bu yönü yüzyıllardır edebiyatta konu olmuştur. Sömürgecilik sonrası dönemin çıkışından sonra, sömürgecilik sonrası yazarların ana hedeflerinden biri bu söylemin yapıçözümü olmuştur. Bu bağlamda, tarih boyunca yapılan tartışmaların bir parçası olan olgu olarak hakikat önemlidir ve nesnel bir hakikatin öznel bir hakikate tercih edilmesinin vurgulanmasına karşılık gelen bir terim olan post-truth, bu çalışmada sömürgecilik sonrasını kapsayıcı olmasından dolayı merkezi bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, Friedrich Nietzsche'nin hakikat ve yalan kavramsallaştırması, post-truth teorisinin bir parçası olarak göz önünde bulundurulan son zamanlarda kabul gören sömürgecilik sonrası dönem düşüncelerinden biridir. Bu tezde odak, Ama Ata Aidoo'nun Our Sister Killjoy'u ile Tayyib Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi'nin Nietzsche'nin hakikat ve yalancılık kavramları açısından sömürgecilik sonrası edebiyatı çerçevesinde incelenmesi üzerindedir. Bu hususta, sömürgeleştirilmiş gerçekliğin nasıl tesis edildiği ve meşru kılındığı, sömürgeleştirilmiş gerçekliğin Nietzsche'nin hakikat ve yalancılık üzerine düşüncelerine göre nasıl dekolonize edildiği ve sömürgeleştirilmiş zihnin dekolonizasyon sürecinin Nietzsche'nin terimleri açısından bahsi geçen eserlerde nasıl uygulandığı sırayla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of colonialism, the Western colonial discourse as a means of hegemony has been one of the most prominent driving forces of domination. This idea involves producing knowledge about colonized peoples and using it to justify claims of superiority and domination. This aspect of colonialism has been the subject matter in literature for centuries. After the emergence of postcolonial literature, one of the main objectives for postcolonial writers has become the deconstruction of this discourse. In this context, the notion of truth—long debated throughout history—is significant, and the concept of post-truth, which emphasizes the acceptance of subjective truth over objective reality, holds central importance in this study due to its relevance to postcolonialism. In this sense, one of the recently-acknowledged postcolonial notions that is considered as a part of post-truth theory is Friedrich Nietzsche's conceptualization of truth and lying. In this thesis, the focus is placed on the examination of Ama Ata Aidoo's Our Sister Killjoy and Tayeb Salih's Season of Migration to the North in terms of Nietzsche's concepts of truth and lying within the framework of postcolonial literature. In this respect, how the colonized truth is established and validated, how the colonized truth is decolonized in the view of Nietzsche's ideas on truth and lying and how it is viewed and criticized in the aforementioned works will be examined.