1923-1960 döneminde devletçi ve liberal politikaların Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
The influences of statist and liberal policies on Turkey economy in 1923-1960 period
- Tez No: 506500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHUN BURAK SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada esas olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından Demokrat Parti iktidarının son bulmasına kadar devam eden 1923-1960 döneminde, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler, liberal ve devletçi politikalar perspektifinde incelenmiştir. İncelenen dönemde ekonomideki uygulamaların net bir şekilde ortaya konulması için geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada, Türkiye ekonomisini önemli ölçüde etkileyen uluslararası konjonktürde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere de yer verilerek daha sağlıklı değerlendirme yapma imkânı sağlanmaya çalışılmıştır. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomisini ve siyasetini en çok etkileyen devletlerin siyasi ve ekonomik gelişimleri genel anlamda irdelenmekle birlikte; Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda izlenen politikaların hangi şartlarda uygulama alanı bulduğunu belirtmek için de Türkiye Cumhuriyetinin Osmanlı Devleti'nden devraldığı miras, ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde ise, siyaset-ekonomi ilişkisi temel alınmıştır. Bu bağlamda; Liberalizmin ve Devletçilik'in genel tanımıyla birlikte, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyetine uzanan süreçteki gelişimi ve bu politikaların Türkiye'deki seyrine, genel olarak bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic developments experienced in 1923-1960 era which starts by the foundation of Turkish Republic and ends with fall of the rule of Democrat Party have been intrrogated through the perspective based on liberal and statist polies as the basis of this study. A wide range literature review has been conducted in order to clarify the economic developments in the mentioned period. Within this framework, a more balanced appraisal has been tried to achieve by way of reflecting economic and political developments in international conjuncture which most affects the economy of Turkey. Accompanied by the study of political and ecoonomic developments of the states which most affects the economy of Turkish Republic in general sense, the Ottoman heritage which Turkish republic inherited has been interrogated in order to shed light into the conditions in which the early economic policies have been evolved. Within the theoretical framework of the study, the liaison between politics and economics has been inqured. Within the context, the progress and flow of those policies along with the process from late Ottoman era to Republican era have been interrogated as long as the definitions of liberalism and etatism.