Meme küçültme cerrahisinin kardiyoplumoner sağlık, solunum ve egzersiz kapasiteleri üzerine etkileri
The effects of reduction mammoplasty surgery on cardiopulmonary health, respiratuary capacity and exercise capasity
- Tez No: 506513
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT LİVAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Gigantomasti, birçok fiziksel ve psikolojik semptomlara neden olabilen bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Meme küçültme cerrahisinin hastalara sağladığı faydaları değerlendirmek için çok sayıda çalışma planlanmış olsa da gigantomastinin bireylerin kardiyopulmoner sağlık durumu üzerine etkisi ve cerrahi tedavinin olası kardiyopulmoner faydaları konusunda yeterli bilgi yoktur. Çalışmamızın amacı, meme küçültme cerrahisinin hastaların mevcut şikayetleri üzerine olan etkilerine, yaşam kalitesi ve kardiyopulmoner efor kapasitelerine olan etkisinin kantitatif verilerle değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 27 hasta dahil edilmiştir. Çalışmanın çeşitli aşamalarını tamamlayamayan 8 hasta çalışmadan çıkarılmıştır. Hastalara ameliyat öncesi dönemde, Breast Reduction Assessed Severity (BRASS) ölçeği uygulanmış, meme büyüklüğü ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilgili ölçümler ile solunum fonksiyon testi (SFT) ve kardiyo pulmoner egzersiz testi (KPET) uygulanarak; aerobik kapasiteleri (VO2 max), iş kapasitesi, genel egzersiz ölçümleri ve solunum fonksiyon değerleri ölçümleri yapılmıştır. Uygun cerrahi işlemi takiben 1. yılda aynı ölçümler ve testler uygulanarak, ameliyat öncesi ve sonrasındaki değişimler değerlendirilmiştir. Bulgular: Cerrahi sonrası, memelerinden çıkarılan dokunun toplam miktarının ortalaması 2701,1±160,4 gram olarak ölçülmüştür. CPET cihazı ile yapılan olguların preoperatif-postoperatif ölçümlerinin bir kısmında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Bu ölçümler şu şekilde özetlenebilir: anaerobik faz(VE(V))(p=0,022), maksimal faz(VE(M))(p=
Özet (Çeviri)
Objectives: Gigantomastia is known as a health problem that can cause many physical and psychological symptoms. Although a number of studies have been planned to evaluate the benefits provided by the surgical treatment, there is insufficient information on the effect of gigantomastia on the cardiopulmonary health status of individuals and the possible cardiopulmonary benefits of surgical treatment. The aim of this study was to evaluate quantitatively the effect of breast reduction surgery on the patients' present complaints, their quality of life and their effect on cardiopulmonary effort capacities. Material and Methods: Twenty-seven patients were included in the study. Eight patients who were unable to complete the various phases of the study were excluded from the study.Measurements related to breast size and body mass index (BMI) were performed after the Breast Reduction Assessed Severity Scale (BRASS) was administered preoperatively. Afterwards, pulmonary function test (PFT) and cardio pulmonary exercise test (CPET) were applied; aerobic capacities (VO2 max), work capacity, general exercise measurements and respiratory function values evaluated. The same measurements and tests were applied in the first year after the appropriate surgical procedure was performed, and the changes before and after the operation were evaluated. Results: After surgery, the average of the total amount of tissue removed from the breasts was measured as 2701.1 ± 160.4 grams.Significant differences were found in some of the preoperative and postoperative measurements of the subjects that obtained by CPET device.These measurements can be summarized as: Anaerobic phase(VE(V))(p=0,022), Maximal phase(VE(M))(p=