Ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliğine ilişkin tutumları ve etkileyen faktörler (Trabzon ili örneği)
The attitudes of surgical nurses to patient safety and ifluencing factors (Trabzon province example)
  1. Tez No: 506515
  2. Yazar: GÖZDE ÖZLEM USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliğine ilişkin tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılan kesitsel, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini, KTÜ Rektörlüğü'ne bağlı Farabi Hastanesi'ndeki ameliyathane birimlerinde çalışan 57 hemşire oluşturmuştur. Çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen, en az 4 aydır ameliyathanede görev yapan ve araştırma döneminde aktif çalışan hemşireler (52 kişi) örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; araştırmacı ve danışman tarafından literatür incelenerek oluşturulan bilgilendirilmiş onam formu, sosyodemografik özellikleri, kurumda ve meslekte çalışma özellikleri, çalışma koşulları ve hasta güvenliğini artırmaya yönelik düşünceleri içeren 23 adet soru ile GTÖ sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Hemşirelerin %84.6'sı kadın, %15.4'ü erkek olup yaş ortalamaları 34.1±7.1'dir. Güvenlik raporlama sistemini etkin kullanan hemşirelerin kullanmayanlara göre, bir hatayı rapor ettiğinde yönetimin kendilerini desteklediğini düşünen hemşirelerin düşünmeyenlere göre GTÖ puan ortalamaları daha yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin hasta güvenliği tutumlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. GTÖ alt boyutları açısından en düşük puan ortalaması yönetimle ilgili düşünceler, en yüksek puan ortalaması ise stres düzeyinin belirlenmesi alt boyutu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is across-sectional and descriptive study with aim of determining the attitudes of surgical nurses to patient safety and influencing factors. The population of the study is composed of 57 nurses working in surgery units under KTÜ Rectorate of Farabi Hospital. The sample has been formed by the nurses (52 people) voluntarily participated the study, working in the surgery for at least 4 months and being active during the research period. The data of survey has been collected by researches and consultants reviewing the literature, applying the under personal questionnaire consisting of 23 questions including the ideas of increasing patient safety occupational characteristics of working conditions in the institution. %84.6 of the nurses are female, %15.4 are male and the average age is 34.1±7.1. SAQ average scores of the nurses who use the security reporting system actively are higher than tose who don't use it and nurses who think the management supports themselves when reporting an error are higher than those who don't think. The nurses' attitudes towards patient safety have been determined at mid level. In terms of SAQ subdimensions, the lowest score average is management-related thoughts and the highest score average is the subscale of stress level determination have been established.