The effects of technology integration in task-based language teaching on vocabulary and writing skills
Ortaokulda teknolojiyle bütünleşik görev temelli yabancı dil öğretiminin ingilizce dil yeterliliğine etkileri
  1. Tez No: 506622
  2. Yazar: SELİN MAVİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı teknolojiyle bütünleşik olarak tasarlanmış görev temelli dil öğretiminin İngilizce dil yeterliliğine etkisini araştırmak ve katılımcıların ders tasarımına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Ünite planı, istasyon tekniği baz alınarak hazırlanmış ve teknolojik materyaller Nunan'ın (2004) görev tasarımı ve Quintana ve diğerlerinin (2004) öğretim materyali tasarımında yapı iskeleleri oluşturma ilkelerine dayandırılmıştır. Çalışma bir deney ve bir kontrol grubu olarak toplam 38 katılımcıyla uygulanmıştır. Deney grubu beş hafta boyunca teknolojiyle bütünleşik görev temelli etkinlikler ile öğrenirken, kontrol grubu da aynı süre zarfında olağan sınıf düzeni ve öğretmenin sağladığı ders materyalleri ile derse devam etmiştir. Araştırmanın sonunda yapılan test sonuçları karşılaştırıldığında, deney grubunun dil kazanımlarının kontrol grubundan daha yüksek olduğu saptanmış; ayrıca kelime edinimi ve dil bilgisi yapılarının öğrenilmesinin her iki grupta da aynı düzeyde ilerlediği, üstelik okuma ve yazma becerilerinin deney grubundaki öğrencilerde daha fazla geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Alınan dönütlerde deney grubu öğrencilerinin çalışma hakkındaki görüşlerinin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, çalışma bulguları teknolojiyle bütünleşik yabancı dil öğretiminin başlangıç düzeyinde olan öğrencilerle ve sınırlı koşullarda bile yararlı olduğu görüşüne ulaşmıştır ve derslerinde istasyon tekniğinden ve teknolojiden faydalanmak isteyen öğretmenlere de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of technology integration on foreign language learning in a Task-Based Language Teaching (TBLT) approach, based on a scaffolding framework. The learners' perceptions of how the instructional design affected their own learning were also collected and analysed. The technology integrated instructional design was based on TBLT task design specifications, and scaffolding design principles recommended for educational software. The study was conducted in a real classroom setting with a total of 38 fifth grade students. While the experimental group followed a technology integrated TBLT syllabus, the control group received regular classroom instruction for five weeks. The language gains were compared via pre-test and post-test scores. The experimental group's blog writing was evaluated, and their feedback responses were also analysed. The results showed that the experimental group significantly outscored the control group in terms of language gains, and did not fall behind in vocabulary and grammar learning. There was a significant difference in both groups' performance from the pre- to post-test. The feedback obtained from the experimental group indicated that the implementation was well received, and the learners felt that their learning improved. The findings provide support for technology integration in limited conditions with young learners at the beginner level. Recommendations and guidelines are offered for technology integrated TBLT employing the station rotation model.