Torul ve Kelkit yöresi ağızları
- Tez No: 87506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Halk Bilimi (Folklor), Linguistics, Folklore
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan“Torul ve Kelkit Yöresi Ağızlan”adlı bu çalışma Gümüşhane'nin Torul ve Kelkit ilçelerinin merkez ve köylerinden derlenen halk. anlatılan, türküler, günlük olaylar ve anılar gibi dil malzemelerini kaynak olarak içermektedir. Bu malzeme özel transkripsiyon işaretleri kullanılarak metin bölümünde yazıya geçirilmiştir. İnceleme bölümünde, ortaya konulan metnin dil özellikleri işlenmiş, örneklerle açıklanmıştır. Bu bölümün önemli bir kısmını, fonetik (ses bilgisi) hadiseler oluşturmaktadır. Morfoloji kısmında kelime yapımı ve kelime çeşitleri, ekler üzerinde durulmuştur. Arkaik kullanımlara dikkat çekilmiş, farklı anlamlara gelen değişik yapıdaki kelimeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Her iki ilçenin ağız özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenirken, ilişkili oldukları diğer bölge ağızlarıyla da bağlantıları tespit edilip değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmaya, dikkati çeken kelimeleri içeren bir de sözlükçe konulmuştur. Bütün bu çalışmalarda Torul ağzının kuzeyde yer alan Trabzon ağzıyla benzerlik gösterdiği ve onu güneyde Erzincan ili ağızlarına bağlayan bir köprü durumunda olduğu tespit edilmiştir. Kelkit ağzının ise özellikle fonetik incelemelerle Erzincan ili ağızlarına çok fazla yaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gümüşhane has a geographical importance by virtue of its intersection with Black see region, Eastern Anatolina and interior Anatolia. The historical background of the city, is worth notable, For ages, Gümüşhane has been cradle of varies vivilization, as a result of numerous emigrations, invasions. Nowadays dialectical Features have been fading because of the fact that the media especially T.V., radio, newspaper, magazines have been increasing in numbers. Regional dialects have been decreasing in. number while being handed down. Depending on the development in the sector of transportation caused the people to abondon their home town easily. Today, at least a single member of families living in the villages have been emigrating to Gümüşhane city center, Trabzon, Bursa, Istanbul and the other ports of Turkey. The villages have been urbanized. Human relations under the term of sociology have been changing in the course of time. Because of the named developments caused brought the dialectical features to the verge of loss. We aim at researching the dialectical features of both towns. The main purpose of this research is to give a general impression of the dialectical variation in Gümüşhane, we also felt the necessity to bring about the dialectical features in Kelkit which is for more closer to Eastern Anatolia and Torul which is closer te Black sea region. A research on the dialectal features which are based on your culture and language has not been prepared yet. We hope that, this research will project on the later researched. We aimed to show the loss of those dialectical features which are increasing day bay day. 11