Eğirdir Gölü'ndeki sudak balığı Stizostedion lucioperca (L.1758) avcılığında kullanılan multifilament sade uzatma ağlarının av verimliliği etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 50666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TOKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, monofilament ve multifilament 22, 24, 25, 26, 30, 35, 40, 45 mm göz genişliğindeki galsama ağla rının seçicilik ve verimlilik özelliklerinin bulunması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Eğirdir Gölü'nde bulunan sudak Stizostedion lucioperca (L.1758) balığı avcı lığı üzerine yapılmıştır. Ağların seçiciliğinde dolaylı he saplama yöntemi temeline dayanan Holt'un (1963) geliştirmiş olduğu yöntem kullanılmıştır (42). Kullanılan ağların göz büyüklükleri dışındaki tüm özellikleri aynıdır. Seçicilik faktörü monofilament 22 - 35 mm arasındaki ağlar için 4.19 ve 5.09 arasında değişirken ortak seçicilik faktörü 4.61 bulunmuştur. Bu ağların optimum yakalama boyları 22.38 cm' den 29.29 cm'e artış göstermiştir. Multifilament 22 - 30 mm arasındaki ağlar için 4.63 ve 5.26 arasında değişirken, or tak seçicilik faktörü 5.02 bulunmuştur. Bu ağların optimum yakalama boyları 22.9 cm'den, 27.7 cm'e artmıştır. Seçici lik çalışmaları sonucunda multif lament ağların daha seçici olduğu görülmüştür. Av verimlilikleri, her göz büyüklüğü için ayrı ayrı hesaplanan ağırlıklar, birbirlerine oranlanarak bulunmuş tur. Elde edilen bulgularda monofilament ağlar (120.310 kg), multifilament (65.010 kg) ağlara nazaran daha fazla balık yakalamıştır. Mono ve multifilament ağlar içerisinde sayı ve toplam ağırlık bakımından en çok balığı 22 mm göz genişliğinde ağlar yakalarken, en az balığı 45 mm göz bü yüklüğündeki ağlar yakalamıştır. Av verimliliklerinde, monof i lament 1 er i n, multifila- mentlere oranı i.85:l'dir. Kullanılan ağlar içerisinde en düşük oranı 22 mm, (1.51:1), en yüksek oranı 26 mm (3.02:1) göz genişliğindeki ağlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
It has been investigated and compared the characte ristics of the selectivity and efficiency of monofilament and multifilament gill nets having 22, 24, 25, 26, 30, 35, 40, 45 mm bar mesh. This study was carried out on pike perch Stizostedion lucioperca (L.1758) caught in Lake Eğir dir- The method based on indirect calculation in selecti vity of nets and improved by Holts (1963) was used (42). All nets, used in this study have same characteristics ex cept mesh size. Individual selection factors for 22 - 35 mm monofilament nets ranged between 4.19 and 5.09 and their common selection factor was calculation as 4.61, where as the optimum lengths increased from 22.38 to 29.29 cm for the 22 mm and 35 mm nets, respectively. Selection factors for multifilament nets ranged between 4.63 and 5.26 and their 5.02, where as the optimum lengths increased from 22.9 to 27.7 cm for the 22 mm and 30 mm nets, respectively. The results of the experiments regarding selectivity of mo nofilament gill nets showed to be less selective. The catching efficiency was estimated weight for per mesh to one another ratio. Monofilament gill nets ca ught more fish (120.310 kg) than the multifilament ones (65.010 kg). A mesh bar of 22 mm was more and 45 mm was less chosen for the experiment in order to ensure number and total weight. Monofilament nets to be more efficient than multifilament (ratio 1.85:1). The present work was ob servation 22 mm bar mesh to be less ratio (1.51:1) and 26 tnm bar mesh to be more ratio (3.02:i).