Farklı sistemlerde üretilen yemeklik yumurtaların bazı kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some quality characteristics of cooking eggs produced in different systems
  1. Tez No: 507016
  2. Yazar: SUNA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, 3 farklı yetiştirme sisteminde (organik, free-range ve geleneksel) üretilen sofralık yumurtaların bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması ve yumurtalarda kalite özellikleri yönünden farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Dış kalite özelliklerinden; yumurta ağırlığı, özgül ağırlık ve kabuk kalınlığı, iç kalite özelliklerinden ise ak indeksi, sarı indeksi, sarı ağırlığı, sarı rengi, et-kan lekesi ve haugh birimi değerleri saptanmıştır. Çalışma sonucunda yetiştirme sistemlerinin, yumurta ağırlığı üzerine etkisinin istatistiki açıdan önemli olduğu (P0.05). Organik olarak üretilen yumurtaların daha ağır olduğu gözlemlenmiştir. Bunu sırasıyla serbest gezinen ve kafes yumurtaları takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare some physical characteristics of table eggs produced in 3 different rearing systems (organic, free-range and traditional) and to reveal the differences in terms of quality characteristics in eggs. Egg weight, specific gravity and shell thickness were determined as external quality features, whereas white index, yolk index, yolk weight, yolk colour, meat blood stains and Haugh unit were used as internal quality features.