Biyodizel yakıtlı bir dizel motorunda piston ve subaplarda seramik kaplama uygulamalarının motora etkilerinin araştırılması
Investigation of engine effect of ceramic coating applications on piston and valves for a biodiesel fueled diesel engine
  1. Tez No: 507056
  2. Yazar: SERKAN BAYAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT URTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada içten yanmalı dizel motorda yanma odası çevresinde oluşan yüksek sıcaklıkların farklı kaplama malzemeleri ile kaplanmış olan piston üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmadan yakıt olarak biyodizel tercih edilmiştir. Piston başları ve supaplar plazma sprey kaplama yöntemi ile zirkonyum, nikel - krom ve nikel - alüminyum ara bağlayıcı malzeme ile alüminyum oksit kaplanmıştır. Her numune için motor yağı yenilenmiş olup kullanılmış yağ numuneleri içerisinden aşınan partüküllertin tespiti amacıyla elementel olarak analiz edilmiştir. Termal kamera ile motorlar gözlenmiş, ısı farklılıkları fiziksel olarak karşılaştırılmıştır. Kaplanmış ve kaplanmamış pistonların kullanım sonrası durumları SEM ve EDX analizleri ile değerlendirilmiştir. Piston özelinde gerçekleştirilen bu çalışmada ile yanma odası bileşenlerinin aşınma durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of piston on the internal combustion diesel engine with different coating materials were investigated. Biodiesel has been preferred as a fuel from the work done. The piston surface and valves are coated with zirconium, nickel - chromium and nickel - aluminum interfacial material with aluminum oxide by plasma spray coating method. For each experiment, the engine oil was renewed to detect the wear elements. Wear elements in oil have been analyzed. The engine was observed with the help of a thermal camera, and the temperature differences were physically compared. The sample of the coated and uncoated piston were evaluated by SEM and EDX analyzes. In each experiment, fuel consumption and engine block temperature were monitored. In this piston specific study, the wear conditions of the combustion chamber components were investigated.