Bir amorf silikanın termal kristallenmesi
Thermal crystallization of an amorphous silica
- Tez No: 507255
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Erzurum yöresinden alınan beyaz renkli çökelek kimyasal analiz(KA), X-ışınları difraksiyonu (XRD), termal analiz (TGA/DTA), fourier transform infrared (FTIR) spectroskopi, taramalı elektron mikroskopi (SEM), ve azot adsorpsiyon/desorpsiyon (N2-AD) teknikleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar incelenen materyalin organik yoldan oluşan amorf silika polimorfu (opal-A) olduğunu göstermiştir. Opal-A farklı sıcaklıklarda değişik sürelerde ısıtılmıştır. Isıtma sıcaklığı 800-1200°C arasında, her sıcaklık için süre ise 5-360 dk arasında değiştirilmiştir. Isıtılmış her örnek için XRD-deseni ve FTIR spektrumu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, 1050°C'nin üzerinde oluşan opal-CT'nin yarı kristalliği ısıtma sıcaklığı ve süresine bağlı olarak yükselmektedir
Özet (Çeviri)
A natural sediment with a white color taken from Erzurum region was examined by chemical analysis (CA), X-ray diffraction (XRD), thermal analysis (DTA/TGA), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM) and nitrogen adsorption/desorption (N2-AD) techniques. The obtained results showed that the examined material is an organically formed amorphous silica polymorph (opal-A). The opal-A was heated at the different temperatures for various times. The heating temperature was change d between 800-1200° C and the time for each temperature in the interval of 5-360 min. The XRD pattern and FTIR spectrum for each heated sample were determined. The results revealed that an opal-CT formed above 1050°C and its paracrystallinity increased by depending on the heating temperature and time.