Orta dereceli halluks valgus olgularında chevron ve lindgren turan kemik kesilerinin karşılaştırılması
A comparison ofchevron and lindgren-turan osteotomies in moderate hallux valgus
- Tez No: 507348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA HÜSNÜ AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Halluks valgus toplumda sık görülen bir kemik bozukluğu olup cerrahi tedavisi konusunda daha önce birçok yöntem tanımlanmıştır. En bilinen ve genel kabul gören Chevron ile Lindgren-Turan kemik kesilerini orta dereceli halluks valgus olgularında karşılaştırmayı amaçladığımız bu çalışma ileriye dönük, rastlantısal ve tek kör olarak gerçekleştirildi. Hastanemiz Klinik ve İlaç Araştırmaları Etik Kurulu'ndan onay aldıktan sonra; 32 hasta Lindgren-Turan serisinde ve 34 hasta Chevron serisinde olmak üzere toplam 66 bayan hasta çalışmaya dahil edildi. Cerrahi işlemlerin uygulayıcısı ve röntgen takipleri Lindgren-Turan serisinde araştırmacılardan Dr.N.K.ÖZKAN; Chevron serisinde ise Dr.K.H.AKAN idi. Hasta takipleri ise cerrahlardan bağımsız üçüncü bir araştırmacı (Dr.M.E.UYGUR) tarafından ve hangi hastaya hangi tekniğin uygulandığını bilmeden gerçekleştirildi. Ortalama 26 ay takip edilen hasta serisi neticesinde sayımlamada her iki yöntemin ameliyat sonrası radyolojik sonuçları ve Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Cemiyeti ayak önü değerlendirme ölçütü ve Maryland Üniversitesi ağrılı ayak değerlendirme ölçütü kullanılarak yapılan klinik sonuçları arasında anlamlı fark saptanmadı. Her iki seri arasındaki tek anlamlı bulgu Lindgren-Turan kemik kesisinde ameliyat süresinin Chevron kemik kesisine nazaran anlamlı olarak daha kısa sürmesiydi. Sonuç olarak her iki kemik kesisi yöntemi sayesinde klinik ve radyolojik açıdan etkin, güvenli, tatminkar sonuçlar elde edilebileceği tespit edildi. Lindgren-Turan yönteminin kolay uygulanabilir olması ve daha kısa sürmesi nedeniyle tercih sebebi olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Hallux valgus is a common deformity and many surgical techniques have been described for operative treatment. This study aims to compare two known techniques in moderate hallux valgus: Chevron and Lindgren-Turan osteotomies. This study has been designed as a prospective, randomized and single blinded. After getting a permission from local medical ethics committee of our hospital; 66 female patients (32 Lindgren-Turan and 34 chevron group) were included in this study. Operative procedures have been performed by two surgeons (Dr.N.K.ÖZKAN and Dr.K.H.AKAN) and patients were followed up by an another researcher (Dr.M.E.UYGUR) who did not know which procedure has been performed. The mean followup was 26 months. Statistical analyses indicated that there was no significant difference between two groups, regarding American Orthopaedic Foot and Ankle Society's clinical rating system and Painful Foot Evaluation scale of Maryland University scores. The sole significant difference was shorter surgery time of the Lindgren-Turan group comparing with chevron group. As a result; in moderate hallux valgus deformity both of the chevron and Lindgren-Turan osteotomy techniques are effective, safe and reliable techniques for clinically and radiologically. Due to the shorter surgery time and simple application technique Lindgren-Turan osteotomy seem to be a suitable option for operative treatment of moderate hallux valgus deformity.