Servikal lenf nodlarının benign-malign ayrımında shear wave elastografi ve histopatolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of shear wave elastography and histopathologic findings in benign-malignant differentiation of cervical lymph nodes
  1. Tez No: 507652
  2. Yazar: ALİCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÇOLAKOĞLU ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı servikal bölgede persistan lenfadenopatisi olan hastalarda lenf nodlarının shear wave elastografi (SWE) ile incelenerek elde edilen shear dalga hızlarının (SWV) kantitatif olarak değerlendirilmesi ve SWE'nin benign-malign lenf nodu ayırımında tanısal performansının histopatolojik bulgular referans standart alınarak ortaya konmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 72 hastadan 100 lenf nodu dahil edildi. Tüm hastalara histopatolojik örnekleme öncesi konvansyonel US incelemesi ve virtual touch tissue imaging quantification (VTIQ) kullanılarak SWE incelemesi yapıldı. Konvansiyonel inceleme ile lenf nodu seviyesi, kısa aks, aks oranı, lenf nodunda hilus varlığı veya yokluğu, kalsifikasyon varlığı veya yokluğu, kistik değişiklik varlığı veya yokluğu, lenf nodu vaskülarite paterni değerlendirildi. SWE incelemesinde doku sertliğini gösteren SWVmaksimum ve SWVortalama değerleri ölçüldü. Diagnostik performans ise receiver operating characteristic (ROC) analizi ile değerlendirildi. En iyi eşik değerler Youden indeks ile belirlendi. Lenf nodlarının benign ve malign ayrımında histopatolojik tanı referans standart olarak belirlendi. Bulgular: Histopatolojik olarak 52 lenf nodu benign 48 lenf nodu malign olarak raporlandı. Benign lenf nodlarında SWVmaksimumdeğerleri ortalama 3.21 ± 1.23 m/sn, SWVortalama ortalama 2.96 ± 1.15 m/sn, malign lenf nodlarında SWVmaksimum değerleri ortalama 4.51 ± 1.16 m/sn, SWVortalama ortalama 4.18 ± 1.10 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective study was to quantitatively evaluate the SWV's obtained by examining lymph nodes with SWE in patients with persistant lymphadenopathy in the cervical region and to quantify the diagnostic performance of SWE in differentiating benign-malign lymph nodes by taking histopathological findings as a reference standard. Materials and Methods: Our study included 100 lymph nodes from 72 patients. After conventional US examination SWE was performed using virtual touch tissue imaging quantification (VTIQ) before histopathological sampling of all patients. Conventional examination assessed lymph node level, short axis, axial ratio, presence or absence of fatty hilum in lymph node, presence or absence of calcification, presence or absence of cystic change, and lymph node vascularity pattern. In the SWE study, SWVmax, SWVmean values indicating tissue stiffness were measured. Diagnostic performance was assessed by ROC analysis. Cut-off values were determined by Youden index. Histopathological diagnosis of benign and malignant lymph nodes was established as a reference standard. Findings: Histopathologically, 52 lymph nodes were benign and 48 lymph nodes were malignant. Mean values of SWVmax and SWVmean in benign lymph nodes were 3.21 ± 1.23 m/s, 2.96 ± 1.15 m/s and 4.51 ± 1.16 m/s, 4.18 ± 1.10 m/s respectively in malignant lymph nodes.