İnmeli hastalarda gövde bozukluk skalasının Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin gösterilmesi
The validity and reliability of the Turkish version of the trunk impairment scale in stroke patients
  1. Tez No: 507753
  2. Yazar: SİNEM YAMAÇ SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE BANU KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada;inmeli hastaların, gövdede oluşan motor ve koordinasyon bozukluklarını değerlendirmede kullanılan Gövde Bozukluk skalasının Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek, Türkçe' ye çevirmek ve Türk toplumunda kullanılabilmesi için kültürel uyumu sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Mart 2009-Eylül 2009 tarihleri arasında kliniğimizde yatarak inme rehabilitasyonu yapılan ve polikliniğimize başvuran 80 hemiplejik hasta alındı. Hastalardan çalışmaya katılmayı kabul ettiklerine dair yazılı onam alındı. GBS'nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek için öncelikle ölçeğin Türkçe hali oluşturuldu. İlk basamakta ana dili Türkçe olan ve iyi derecede İngilizce bilen iki kişi birbirlerinden bağımsız olarak GBS'yi İngilizce'den Türkçe'ye çevirdi. İki Türkçe çevirinin arasındaki farklar giderildi ve ortak Türkçe form oluşturuldu. İkinci basamakta oluşturulan Türkçe form ana dili İngilizce olan ve iyi derecede Türkçe bilen iki kişi tarafından tekrar İngilizceye çevrildi. Aradaki farklar giderildi ve ölçeğin orjinali ile tatminkar bir uyum sağlandı. Kültürel adaptasyon da yapıldıktan sonra aradaki farklar giderildi ve ölçeğin Türkçe versiyonunun son hali olarak kabul edildi. Değerlendiriciler arası güvenilirliğin tespit edilmesi amacıyla 80 katılımcıdan randomize olarak belirlenen 20 katılımcı iki ayrı değerlendirici tarafından aynı günde yaklaşık 15-30 dk ara ile muayene edildi. Değerlendirici içi güvenilirlik için yine 80 katılımcı arasından randomize olarak belirlenen 20 katılımcı aynı gün sabahtan ve öğleden sonra olmak üzere aynı değerlendirici tarafından iki kez değerlendirildi. Test-tekrar test güvenilirliğin belirlenmesi amacıyla tüm hastalar ilk değerlendirmeden 2 hafta sonra tekrar değerlendirildi. Hastalara aynı zamanda kritersel geçerlilik için BDÖ uygulandı. Yapısal geçerlilik Barthel indeksi,Rivermead mobilite indeksi,SF-36,Brunnstrom ile değerlendirildi. Sonuçlar: Ölçeğin güvenilirliği iç tutarlılık, değerlendirici içi ve değerlendiriciler arası güvenilirlik ve test-tekrar test güvenilirliği ile değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular ölçeğin Türkçe formunun iyi derecede güvenilir olduğunu göstermiştir. Geçerlilik analizinde GBS'nin BDÖ ile korelasyonu oldukça yüksek bulunmuştur. Ayrıca hastaların Barthel indeksi, Rivermead mobilite indeksi,SF-36,Brunnstrom ile GBS ölçeğinden aldıkları puanlar karşılaştırıldığında anlamlı ilişkiler saptanmış, bu da ölçeğin yapısal olarak geçerli olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak; bizim çalışmamız inmeli hastalarda gövde dengesini değerlendirmek amacıyla uygulanan Gövde Bozukluk skalasının Türk toplumunda geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Background: To determine the validity and reliability of the Turkish version of the Trunk impairment scale (TIS), which is used in the evaluation of somatic motor and coordination disturbances in stroke patients, and provide a culturally adapted version for use in the Turkish population. Material and Methods: A total of 80 patients hospitalized at our clinic and rehabilitated for stroke or admitted at our outpatient clinics were included in this study. Reliability was evaluated by the internal consistency (Cronbach α) and test reproducibility (intra-class correlation coefficient [ICCC]) methods, and validity was evaluated by the correlation between subgroups and the total scores of the TIS and Berg Balance Scale, Brunnstrom phases, Barthel index (BI), Rivermead mobility index (RMI) and Short Form -36 (SF-36) scores. Results: The mean age of the patients was 63,00 ± 12,1 years, and of the patients, 34 were females, and 46 were males. The reliability of the scale was evaluated by the internal consistency, inter- and intra-observer reliability and test-reproducibility, and the findings have shown that the Turkish form of the scale was reliable at a good level. The Cronbach α values were >0,70, ICCC 0,969- 1,0 for all subgroups and total scores.