Alloimmunizasyon nedeniyle intrauterin transfüzyon yapılmış hastalarda nörolojik gelişimin değerlendirilmesi
Neurodevelopmental outcome after intrauterine transfusion for alloimmunisation
- Tez No: 507829
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASUMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda alloimmunizasyon nedeniyle intrauterin transfüzyon (İUT) yapılmış hastalarda nörolojik gelişiminin değerlendirilmesi ve perinatal, neonatal risk faktörlerinin sonuçlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Ocak 2010-Mart 2016 tarihleri arasında, alloimmunizasyon nedeniyle İUT yapılan, hastanemizde doğan 37 hasta ve bu hastalarla aynı gestasyon haftasında, benzer doğum kilo ve boyunda kliniğimizde doğmuş, aynı yaş grubundaki 36 kontrol grubu vakası çalışmaya alınmıştır. Vakalar 'Ages and Stages Questionnaries' (ASQ) ve 'Ages and Stages Questionnaries: Social-Emotional' (ASQ:SE) gelişimsel tarama testlerinin Türkçe versiyonları ile ailelere anket yapılarak değerlendirilmiştir. Vakaların prenatal, natal ve postnatal dönemlerine ait veriler hastanemiz bilgisayar veri tabanından, hastaların geçmiş epikrizlerinden ve arşivlerimizden çıkarılan hasta dosyalarından elde edilmiştir. BULGULAR: Hasta grubumuzdaki yaşları 7-71 (medyan: 32) ay arasında değişen 37 vakanın 'ASQ' gelişimsel tarama testi ile değerlendirilmesi sonucunda, vakaların %18.9'u 'riskli' sonucu alarak majör gelişimsel gerilik açısından, %13.5'i 'izlenmeli' sonucu alarak minör gelişimsel gerilik açısından takibe alınmıştır. Kontrol grubundaki yaşları 7-69 (medyan: 34) ay arasında değişen 36 vakanın %2.8'i 'riskli' sonucu alarak majör gelişimsel gerilik açısından, %27.8'i 'izlenmeli' sonucu alarak minör gelişimsel gerilik açısından takibe alınmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the neurodevelopmental outcomes and perinatal, neonatal risk factors for neurodevelopmental impairment in children treated with intrauterine transfusion (IUT) for alloimmunisation. STUDY DESIGN: Thirtyseven children treated with IUT for alloimmunisation at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Hospital between January 2010-March 2016 and born at our hospital were assessed using 'Ages and Stages Questionnaries' (ASQ) and 'Ages and Stages Questionnaries: Social-Emotional' (ASQ:SE) Turkish version. Results compared with the results of the 36 control patients whose gestational age at birth, birth weight, birth height and age are very smilar to the intrauterine transfused group and born at our hospital. Prenatal, natal and postnatal data were acquired from patient records and the digital database of our hospital. RESULTS: Intrauterine transfused group was assessed at a median age of 32 months (range, 7-71 months) and major developmental delay risk was detected in 18.9% children and minor developmental delay risk was detected in 13.5% children. Control group was assessed at a median age of 34 months (range, 7-69 months) and major developmental delay risk was detected in 2.8%, minor developmental delay risk was detected in 27.8% children.