Borun grafen oksit ile adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Boron adsorption by graphene oxide and investigation of its adsorption properties
  1. Tez No: 507857
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAYAT SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada bor adsorpsiyonu için Modifiye Hummers metoduyla elde dilen grafen oksit adsorban olarak kullanılmıştır. Grafen oksitin yapısındaki oksijenli gruplar ve geniş yüzey alanı onu iyi bir adsorban adayı yapmaktadır. Borun grafen oksit ile adsorpsiyonu için optimum koşullar aranmıştır. Bu kapsamda ortam pH' ı, temas süresi, başlangıç bor konsantrasyonu, adsorban miktarı ve sıcaklık incelenen parametrelerdir. İzoterm modelleri ile adsorpsiyon mekanizması yorumlanmış, farklı kinetik modeller ile adsorpsiyon dengesi ve ayrıca adsorpsiyonun termodinamik davranımı incelenmiş ve yorumlanmıştır. Grafen oksitin adsorpsiyon öncesi ve sonrası FTIR, XRD ve SEM-EDS analizleri yapılarak adsorban karakterizasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, boron adsorption by graphene oxide in the aqueous media was investigated. Graphene oxide was synthesized by Modified Hummers method. Boron concentration is determined with Azomethine-H method by using UVspectrophotometer. Batch adsorption model were performed. Various adsorption parameters were investigated as pH, contact time, initial boron concentration, adsorbent amount and temperature. Besides that, five isotherms (Langmuir, Freundlich, BET, D-R and Temkin) models were analyzed to understand mechanismxx of batch adsorption. It was also investigated kinetics of adsorption by analyzing Pseudo-first order, Pseudo-second order, Elovich, Interparticle diffusion models. FTIR, SEM and XRD analyses were studied to look into the graphene oxide structure.