Miller sınıf I dişeti çekilmelerinin tedavisinde köprü flep tekniğinin trombositten zengin fibrin (TZF) kullanarak ve kullanmadan kök yüzeyi kapatma yüzdelerinin ve hastaların yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment the effect of miller i gingival recession treatment BY bri̇dge flap with/witout platelet rich fibrine(PRF) on root coverage percentage and quality of life
- Tez No: 507930
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EBRU OLGUN ERDEMİR
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı Miller sınıf I dişeti çekilmesi olan ince dişeti biyotipi olan hastalarda trombositten zengin fibrin TZF) ve Köprü Flep (KF), kalın dişeti biyotipi gösteren hastalarda ise sadece KF kullanarak kök kapaması, ataşman ve keratinize dişeti kazancı ve hasta konforu açısından 6 aylık takip süresince değerlendirmektir. Çalışmaya 50 Miller I çekilmeye sahip 32 hasta dahil edilmiştir. 25 dişeti çekilmesine sahip kalın biyotipli 16 hasta KF grubuna, 25 dişeti çekilmesine sahip ince biyotipli 16 kişi ise KF+TZF grubuna dahil edilmiştir. Klinik ölçümler 10.gün, 1ay, 3.ay ve 6.ayda değerlendirilmiş, 6 ay sonunda KF grubunda %57.9, KF + TZF grubunda ise %31.9 kök kapama elde edilmiştir. Keratinize dişeti kazancı açısından ise KF grubunda 1.0±0.2 mm, KF + TZF grubunda ise 0.4±0.1mm'lik bir kazanç elde edilmiştir. Yara iyileşmesi açısından erken dönemde KF+TZF grubu KF grubuna göre daha iyi bir iyileşme göstermiştir. İyileşme sonrası yaşam kalitesini değerlendiren anket sonucu ise benzerdir. Çalışma sonucunda Miller sınıf I dişeti çekilmesinde KF tekniğinin başarıyla uygulanabileceği, TZF uygulamasının yara iyileşmesini olumlu etkilese de kök kapanmasına yönelik parametrelerde olumlu bir etkisinin görülmediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Aim of this clinical study is to evaluate the clinical effectiveness of platelet rich fibrin (PRF) and bridge flap (BF) in patients with Miller class I gingival recession in terms of root closure, attachment and keratinized gingiva gain and patient comfort during 6 months follow-up. Thirty-two patients were included in this study. 16 patients with thick biotype with 25 gingival recessions were treated with BF only and 16 patients with thin biotype with 25 gingival recessions were treated with BF + PRF. Clinical measurements were recorded at day 10, the first, the third and the sixth months after surgical intervention. At the 6th month, obtained root closure was 57.9 % in BF group and 31.9% in BF + PRF group. In terms of keratinized gingiva gain, 1.0 ± 0.2 mm gain was observed in the BF group and 0.4 ± 0.1 mm in the BF + PRF. In terms of wound healing, the BF + PRF group showed better healing than the BF group in the early period. The result of the questionnaire evaluating the quality of life after healing was similar. As a result of this study, it was found that the bridge flap technique can be successfully applied in Miller class I gingival recessions. PRF application in addition to BF has a positive effect on wound healing but there was no significant positive effect on the evaluated root coverage parameters.