Merkezileşme yönünde yeni bir reform: Kayyımlık
A new reform in direction of centralisation: Trustee
- Tez No: 508228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖVGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yönetim devinimsel bir süreçtir. Kamu yönetimi varlığını devam ettirebilmek için değiĢen koĢullara uyum sağlamak zorundadır. Kamu yönetimi alanında reform yapılmasına yol açan birden çok sebep vardır. Ancak bu sebeplerden en önemlisinin krizler olduğu söylenilebilir. Çünkü Türkiye özelinde incelendiğinde, reform çalıĢmalarının genellikle kriz dönemlerinin ardından yapılmaya baĢladığı dikkat çekmektedir. Örneğin, Türkiye‟de 2001 krizinden sonra yerelleĢmeye yönelik reformlar yapılırken, 2008 krizinin etkisiyle özellikle 2011 yılından itibaren merkezileĢme yönünde reformlar uygulanmıĢtır. Ancak 2011 yılında baĢlayan merkezileĢme eğiliminin 15 Temmuz 2016 darbe giriĢiminin ardından artan oranda devam ettiği söylenilebilir. Çünkü 15 Temmuz 2016 darbe giriĢiminden sonra kamu yönetimini etkileyen önemli geliĢmeler yaĢanmıĢtır. Bu geliĢmelerin baĢında gerek ekonomik gerekse yönetsel alanda uygulanmaya baĢlanan kayyımlık müessesesi gelmektedir. Bu çalıĢmanın amacı, kayyım uygulamasının yönetsel ve ekonomik alanda yaĢattığı dönüĢümü analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Administration is a dynamic process. The public administration must comply with changing conditions in order to maintain its existence. Reforms in the field of public administration have multiple causes. However, we can tell that the most important one of all these causes are crisis. Yet when we observe from Turkey‟s aspect, remarkably reform efforts are usually take place after the crisis period. For example, in Turkey after 2001 crisis, while reforms aimed at decentralization, with the impact of 2008 crisis, reforms have been implemented in the direction of centralization specifically after 2011. However, ıt can be said that the tendency of centralization that initiated in 2011, continued after the coup attempt of July 15 ,2016. As after the coup attempt of July 15,2016, crucial developments affecting public administration were experienced. The trustee organisation which has started to be implemented in both economic and administrative field is one of the main progress among these developments. This purpose of this study is to analyze the transformation of the trustee implementation both in administrative and economic field.