Yeni kamu yönetimi anlayışının yerelleşme ilkesi ve Türkiye'de merkez ve yerel ilişkisi
Localization principle of new public management and the relationship of center end local in Türkiye
- Tez No: 939640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM NERGİS ATAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yerelleşme, merkezî yönetimlerin yetkilerinin yerel yönetimlere devredilmesi, karar alma süreçlerinde yerel düzeyin daha fazla söz sahibi olması ve yerel hizmetlerin daha etkin bir şekilde sunulması amacıyla benimsenmiş bir yönetim ilkesidir. Yerelleşme süreci, sadece idari yapıları güçlendirmeyi değil, aynı zamanda demokratikleşme sürecine katkı sağlamak, halkın karar alma süreçlerine katılımını teşvik etmek ve kamu hizmetlerini daha adil ve verimli bir şekilde sunmak gibi daha geniş hedefler taşımaktadır. Bu tez, temel olarak 2000'li yılların başından itibaren Yeni Kamu Yönetimi (YKY) anlayışının yerelleşme ilkesini ve Türkiye'deki yerelleşme sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, YKY'nin yerelleşme ilkesinin teorik olarak ele alınmasının ardından Türkiye'de yerelleşme sürecinin tarihsel gelişimi sunulmaktadır. Türkiye'deki yerelleşme süreci, uzun yıllar merkeziyetçi bir yönetim anlayışı ile şekillenmiş olsa da, 1980'lerden sonra daha fazla yerel özerklik ve demokratikleşme çabaları ortaya çıkmıştır. 2002 yılından itibaren gerçekleşen iktidar değişiminin de bu süreci desteklediği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, bu dönemde yapılan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu gibi yasal düzenlemelerin analiz edilmesi sağlanmıştır. Bu düzenlemeler, yerel yönetimlerin idari ve mali yönden güçlendirilmesi, yerel demokrasinin artırılması ve vatandaşların yerel yönetim süreçlerine katılımının sağlanması gibi hedeflere yönelmiştir. Bu hedeflere ilişkin performans üzerine tartışma sunulurken özellikle 2011 yılı sonrasında yeniden merkezîleşme yönünde eğilimlerin ortaya çıktığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Decentralization is a management principle adopted with the aim of transferring the powers of central governments to local governments, giving the local level a greater say in decision-making processes and providing local services more effectively. The localization process carries broader goals such as not only strengthening administrative structures but also contributing to the democratization process, encouraging public participation in decision-making processes and providing public services more fairly and efficiently. This thesis aims to examine the decentralization principle of the NPM approach and the decentralization process in Türkiye since the early 2000s. In this context, after the theoretical consideration of the decentralization principle of NPM, the historical development of the decentralization process in Turkey is presented. Although the decentralization process in Türkiye has been shaped by a centralized management approach for many years, more local autonomy and democratization efforts have emerged after the 1980s. It has been observed that the change of government since 2002 has also supported this process. In this study, the analysis of legal regulations such as the Metropolitan Municipality Law No. 5216, the Provincial Special Administration Law No. 5302, and the Municipality Law No. 5393, which were made during this period, was provided. These regulations aimed at strengthening local governments in administrative and financial terms, increasing local democracy, and ensuring the participation of citizens in local government processes. While presenting a discussion on the performance regarding these goals, it is evaluated that there have been tendencies towards re-centralization, especially after 2011.