Diz osteoartritli hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors related to physical activity level in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 508379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kılınç H., Diz Osteoartritli Hastalarda Fiziksel Aktivite Düzeyi ile İlişkili Faktörlerin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, 2018. Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli bireylerde ağrı, alt ekstremite fonksiyonları, fiziksel performans, hareket etme korkusu, anksiyete/depresyon seviyesi ve yaşam kalitesinin fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Çalışma Şubat 2017 – Kasım 2017'de Yeni Mahalle Devlet Hastanesi'ne başvuran 40-65 yaşları arasında diz osteoartrit tanısı alan gönüllü bireyler üzerinde gerçekleştirildi. Bireylerin fiziksel özellikleri ve sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Normal eklem hareketi gonyometre ile değerlendirildi. Ağrı ve fonksiyonel durumun hasta perspektifinden değerlendirilmesi için Oxford Diz Skalası (ODS), fiziksel performansın değerlendirilmesi için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve 6-Dakika Yürüme Testi (6-DYT), hareket etme korkusunun değerlendirilmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Fiziksel aktivite Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi - Kısa Formu (IPAQ-SF) ile değerlendirildi. Son olarak yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Kısa Form-12 (KF-12) anketinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Kılınç H., Investigation of Factors Related to Physical Activity Level in Patients with Knee Osteoarthritis, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Programme, Master Thesis, 2018. The aim of this study was to examine the relationship between pain, lower extremity functions, physical performance, fear of movement, level of anxiety/depression and quality of life in physical activity levels in individuals with knee osteoarthritis. The study was conducted on voluntary individuals who were diagnosed with knee osteoarthritis between the ages of 40 and 65 who applied to Yeni Mahalle State Hospital between February 2017 and November 2017. The physical and socio-demographic characteristics of the participants were recorded. A goniometer was used to evaluate normal range of motion. The Oxford Knee Scale (OKS) was used to assess pain and functional status from the patient perspective. The Timed Up and Go Test (TUG) and the 6-Minute Walk Test (6-MWT) were used to assess physical performance. The Tampa Kinesiophobia Scale (TSK) was used to assess fear of movement. Beck Anxiety and Beck Depression Inventory (BAI/BDI) were used to assess anxiety and depression. The International Physical Activity Assessment Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was used to assess physical activity. Finally, Short Form-12 (SF-12) was used to assess the quality of life.