Karaciğer naklinde canlı vericilerle ilgili hayatı tehdit edici komplikasyonlar.
Near miss complications related to living donor liver transplantation.
  1. Tez No: 508522
  2. Yazar: ASIM ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER DİRİCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Günümüzde, CVKN gelişen cerrahi teknikler ve teknoloji sayesinde güvenle yapılmaktadır. CVKN'de verici güvenliği önceliklidir. Vericilerde hayatı tehdit edici komplikasyonlar (HTEK) sıklığı merkezden merkeze değişmektedir. Bu çalışmada canlı karaciğer vericilerinde HTEK'ların araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Eylül 2005 ve Aralık 2014 tarihleri arasında enstitümüzde yapılan 1140 canlı vericili karaciğer nakli için gerçekleştirilen sağ ve sol verici hepatektomi verileri retrospektif olarak incelendi. Clavien sınıflandırmasına göre Grade IIIb ve Grade IV komplikasyonlar HTEK olarak kabul edildi. Vericiler ilk 5 yıl ve son 5 yılda yapılanlar, ilk 100 verici ve sonrasında yapılanlar, sağ ve sol hepatektomi yapılanlar şeklinde gruplara ayrıldı. Gruplar arası gelişen HTEK sıklığını değerlendirmek için Fisher's exact testi kullanıldı ve p0,05). İlk 100 verici hepatektomilerin 7 (%7) tanesinde, ilk 100 vericiden sonraki 1040 vericinin ise 27 (%2,59) tanesinde HTEK geliştiği görüldü (p=0,02). Ayrıca sağ verici hepatektomi yapılanların 29 (%2,97) tanesinde, sol verici hepatektomilerin ise 5 (%3,03) tanesinde HTEK gelişti (p>0,05). Verici mortalitesi olmadı. Sonuç: CVKN alıcı için hayat kurtarıcı bir ameliyat olsa da tamamen sağlıklı bir verici için morbidite ve mortalite açısından belirgin riskler taşır. Vericide komplikasyon gelişimini tamamen önlemek olası değildir ancak HTEK'ları minimal düzeye indirmek için nakil merkezinin deneyimi önemlidir. Mortaliteyi önlemek için HTEK gelişimine neden olan durumu zamanında saptamak ve uygun şekilde tedavi etmek gereklidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Nowadays, LDLT is performed safely through developing surgical techniques and technology. Donor safety is a priority in LDLT. Near-miss events frequency in donors varies from center to center. In this study, we aimed to investigate near miss events of the living liver donors. MATERIAL-METHOD: Between September 2005 and December 2014, 1140 living donors who performed right and left donor hepatectomy, were reviewed retrospectively. Clavien Grade III and Grade IV b complications were considered as near-miss events. Donors were divided into groups. First group is donors who performed in first 5 years and last 5 years, second group is donors who performed first 100 donors and later, third group is who performed right or left hepatectomy. Statistical analysis was performed using Fisher's exact test and p 0.05). Also near-miss events were seen in 7 (7%) of the first 100 donor hepatectomy and in 27 (2.59%) of 1040 that were performed after the first 100 donors (p = 0,02). Near-miss events occurred in 29 (2.97%) of the right donor hepatectomy and 5 (3.03%) of the left donor hepatectomy, respectively. There was no donor mortality. CONCLUSION: Altough LDLT is a life-saving surgery for recipient, it is carried risks of mortality and morbiditiy for completely healty donors. It is not possible to completely prevent the development of complications in the donor, but experience of the transplant center is important to minimalize it. To prevent mortality from Near-miss events, finding the cause and treat appropriately and timely is important.