Üretim için tasarım
Design for manufacturing
- Tez No: 76380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üretim için tasarım yaklaşımı, tasarımın erken aşamalarında imalat ve montajla ilgili problemleri dikkate alarak parça veya mamul tasarlamayı kapsamaktadır. Böylece, yüksek kalite, düşük maliyet ve kısa sürede ürün geliştirme mümkün olabilecektir. Bu tez, üretim için tasarım konusunda yürütülen bir araştırma çalışmasını rapor etmektedir. Kolay imalat kuralları ve ilgili verilere dayalı bir programlama yöntemi geliştirilmiş ve AutoCAD 13 içindeki AutoLISP programlama kolaylıklarından faydalanılarak uygulanmıştır. Bu yöntem 2B simetrik kaba modellerin (ya AutoCAD çizim paketi veya unsur-tabanlı program kullanılarak) oluşturulması sonra bu modellerin kolay imalat ve montaj için değerlendirilmesi ve yeniden tasarımını içermektedir. Yeniden tasarım işlemi, bir dizi tasarım unsurunun belirlenmesi ve bunların, kullanıcı tarafından veya otomatik modda tasarıma eklenmesini kapsamaktadır. Yeniden tasarım işlemi tamamlandıktan sonra tasarınım 3B modeli oluşturulup, kullanıcıya da gösterilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Design for manufacture approach involves the design of components or products by the consideration of manufacturing and assembly related problems in the early stages of design. Thus, it will be possible to develop products having increased quality, reduced cost and delivery time. This thesis reports a research work conducted in the field of design for manufacture. Based on the rules of easy manufacturing and related data, a programming method has been developed and implemented within the AutoCAD Release 13 of Autodesk Inc., by utulising AutoLISP programming facilities. The method deals with the creation of rough design models (either using AutoCAD drafting package or feature-based design interface) and then evaluation and redesign of previously created models for easy manufacture and assembly. The redesign process involves the establishment of a number of design feature and adding them to the design either automatically or by the user. After completing redesign process, it is also possible to create and visualize 3D models of the design.