Non-ambulatuar duchenne musküler distrofili hastalarda el fonksiyonlarını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting hand functions in nonambulatory patients with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 508789
  2. Yazar: GÜLCAN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma yürüme yeteneğini kaybetmiş Duchenne Musküler Distrofili çocukların el fonksiyonlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi ve belirlenen bu faktörlerin genel üst ekstremite performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması (BÜEFS)'na göre 1-5. seviyelerde olan 23 hasta dahil edildi. Çocukların üst ekstremite performansı, el fonksiyonları, pasif eklem hareket limitasyonları, başparmak opozisyonu, tripod, lateral, pinch ve kaba kavrama kuvvetleri, üst ekstremite omuz, dirsek ve el el bileğini içeren tüm kas kuvvetleri, aktivite limitasyonları ve hem çocukların hem de ebeveynlerinin yaşam kaliteleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the factors affecting hand function of children with Duchenne Muscular Dystrophy who have lost walking ability and to investigate the effects of these factors on general upper extremity performance and quality of life. Twenty-three patients from Level 1-5 according to Brooke Upper Extremity Functional Classification (BUEFC) were included in our study. Performance of upper limb, hand functions, passive range of motion limitations, thumb opposition, tripod, lateral, two-point pinch strengths, gross grip strength, all upper extremity muscle strength including shoulder, elbow, hand and wrist, activity limitationsand the quality of life of children and their parents were assessed.